Kontakt
SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE NR 115

Tydzień Małych Naukowców w gr I

6 dni temu

W minionym tygodniu w najmłodszej grupie Skrzatów odbył się prawdziwy Tydzień Małych Naukowców! Nasza sala zamieniła się w laboratorium pełne niezwykłych odkryć. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w eksperymentach, samodzielnie obserwowały, mieszały, sprawdzały i wyciągały pierwsze wnioski.W trakcie zajęć zrealizowaliśmy wiele ciekawych doświadczeń:

Hodowaliśmy kryształy z soli – każdego dnia sprawdzaliśmy, jak rosną i zmieniają swój wygląd.
* Tworzyliśmy ciecz nienewtonowską, dzięki której przedszkolaki mogły doświadczyć, że niektóre substancje w zależności od nacisku zachowują się jak ciało stałe lub ciecz.
* Prowadziliśmy wiele doświadczeń z magnesami – sprawdzaliśmy, co przyciąga magnes, a co nie, oraz czy „pieniądze latają”.
* Zamieniliśmy jajko w „piłeczkę”, obserwując, jak zmienia się jego struktura i elastyczność pod wpływem określonych warunków.
* Badaliśmy, które przedmioty toną, a które unoszą się na wodzie – dzieci odkryły też, że ziemniak w zwykłej wodzie opada na dno, natomiast w wodzie z dodatkiem soli zaczyna się unosić.
* Sprawdzaliśmy, co rozpuszcza się w wodzie, a co pozostaje bez zmian.
* Eksperymentowaliśmy z powietrzem – między innymi obserwowaliśmy zachowanie płonącej świecy oraz zrobiliśmy zimne ognie z pieprzu i płomienia.
* Tworzyliśmy kolorową tęczę z cukierków, obserwując, jak barwy mieszają się i rozchodzą po talerzu.
* Mieszaliśmy kolory tworząc nowe barwy i utrwalając wiedzę na temat kolorów podstawowych i pochodnych.
* Oglądaliśmy wybrane obiekty przez mikroskop.

Tydzień eksperymentów był dla dzieci okazją do rozwijania ciekawości poznawczej, umiejętności obserwacji oraz wyciągania prostych wniosków. Zajęcia dostarczyły wielu pozytywnych emocji i pokazały, że nauka poprzez doświadczenie jest dla najmłodszych niezwykle atrakcyjną formą zdobywania wiedzy.