WESOŁE NUTKI

ROK SZKOLNY 2021/2022

Zespół: „ Wesołe Nutki”  w roku szkolnym 2021/2022

Zajęcia muzyczno- rytmiczno – wokalne w ramach działalności zespołu będą prowadzone w grupie III- ”Tańczące Żabki”. Będą  one oparte o program autorski z zakresu edukacji muzycznej: „Muzykalny przedszkolak”, autorstwa Renaty Pietkiewicz.

W wieku przedszkolnym dziecka pojawiają się niemal wszystkie elementy charakterystyczne dla struktury zdolności muzycznych człowieka dojrzałego. Prawidłowy rozwój tych zdolności zależy od umiejętności takiego ukierunkowania pracy nad umuzykalnieniem, aby kontakt ze światem dźwięków wpływał na stopniowe zwiększanie wrażliwości słuchowej, kształtował umiejętność przeżywania muzyki, wytwarzał trwałe zainteresowania i nawyki niezbędne dla przyszłego odbiorcy, a niekiedy i współtwórcy kultury muzycznej.

Te idee przyświecają działającemu w naszym przedszkolu zespołowi wokalno- instrumentalnemu: ”Wesołe Nutki”. Również w obecnym roku szkolnym 2021/2022, ze względu na procedury COVID – 19 i trwającą pandemię zajęcia muzyczno- rytmiczno – wokalne w ramach działalności zespołu są prowadzone w grupie III - ”Tańczące Żabki”. Są one oparte o program autorski z zakresu edukacji muzycznej: „Muzykalny przedszkolak”, autorstwa Renaty Pietkiewicz

Dzieci podczas zajęć będą m.in:

• obcować z muzyką ( słuchanie muzyki)
  • poznawać świat dźwięków
  • grać na instrumentach perkusyjnych
  • bawić się z wykorzystaniem różnych piosenek
  • rozwijać własną inwencję muzyczno – ruchową

Wśród wielu różnorodnych działań i aktywności muzycznych dzieci będą miały okazję:

• w skupieniu wysłuchiwać utworów muzyki klasycznej
  • opowiadać o własnych wyobrażeniach po wysłuchaniu

różnorodnych utworów m.in. muzyki instrumentalnej, relaksacyjnej, klasycznej

• malować ilustracje do wysłuchanego utworu muzycznego
  • wsłuchiwać się w skupieniu w dźwięki z najbliższego otoczenia i nazywać odgłosy ( zjawiska atmosferyczne, przyroda, technika
  • nazywać dźwięki usłyszanych, popularnych instrumentów ( nie tylko perkusyjnych) instrumentów
  • rozpoznawać i nazywać dźwięki niskie i wysokie, zmiany tempa, dynamiki
  • grać na instrumentach perkusyjnych, różnicując tempo ,dynamikę, reagując na sygnały dyrygenta
  • poznawać instrumentacje do utworów instrumentalnych i grać według podanego schematu
  • rozpoznawać piosenki po fragmentach linii melodycznej
  • śpiewać piosenki solo, w małych grupkach oraz wraz z całą grupa przedszkolną, nabywając śmiałości przed publicznymi występami
  • ilustrować ruchem treść piosenek, wyrażać treść piosenek w formie plastycznej

Powyższe działania będą z pewnością prowadziły do rozwoju kompetencji muzycznych dzieci i większego zainteresowania

światem muzyki. Dowodem na ten progres zawsze są prezentacje umiejętności rytmiczno – wokalnych choćby podczas imprez przedszkolnych czy konkursów organizowanych przez krakowskie przedszkola czy domy kultury.

Niestety z powodu pandemii mamy mocno ograniczoną możliwość prezentowania się na żywo na scenie .Pozostają póki co nieliczne konkursy organizowane on-line w których staramy się brać udział.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Istniejący od wielu lat w naszym przedszkolu zespół wokalno- instrumentalny: ”Wesołe Nutki”, po 2 latach przerwy wznawia swoją działalność. Ze względu na procedury COVID – 19 w tym roku szkolnym do zespołu nie będą rekrutowane dzieci z różnych grup wiekowych. Zajęcia muzyczno- rytmiczno – wokalne w ramach działalności zespołu będą prowadzone w grupie II - ”Biedronki”. Będą  one oparte o program autorski z zakresu edukacji muzycznej: „Muzykalny przedszkolak”, autorstwa Renaty Pietkiewicz

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020 ZESPÓŁ ,,WESOŁE NUTKI"

ZAWIESZA DZIAŁALNOŚĆ

Zespół wokalno - instrumentalny ,,Wesołe nutki" prowadzony jest w naszym przedszkolu przez mgr Renatę Pietkiewicz. Rozpoczął on swoją działalność we wrześniu 2008 roku.

Głównym celem jego powstania było rozwijanie uzdolnień muzycznych  dzieci z naszego przedszkola, co realizowane jest poprzez::

• poznawanie nowych, ciekawych tematycznie piosenek i zabaw z ich wykorzystaniem
  • grę na instrumentach perkusyjnych do wybranych utworów muzyki klasycznej
  • ćwiczenia wokalno – rytmiczne
  • zdobywanie doświadczeń scenicznych dzięki występom na konkursach  i przeglądach muzycznych oraz podczas uroczystości przedszkolnych

Zespół tworzą  dzieci przejawiające uzdolnienia muzyczne w wieku 4- 6 lat. Dzieci rekrutowane są do niego  drogą przesłuchania muzycznego w pierwszych tygodniach roku szkolnego. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i trwają 45 minut.

Osiągnięcia dzieci prezentowane są podczas występów na przeglądach i konkursach muzycznych organizowanych przez krakowskie Domy Kultury oraz przedszkola a także podczas występów na terenie naszej placówki.

„Wesołe Nutki” każdego roku biorą udział w Przeglądach Dorobku Artystycznego Przedszkoli,

organizowanych przez MDK „Dom Harcerza” w Krakowie, w Małopolskim Konkursie Piosenki: „Przedszkolaki śpiewają” – organizowanym przez: Centrum Młodzieży im. H.Jordana w Krakowie oraz w wielu innych okazjonalnych konkursach muzycznych.

O efektach pracy na zajęciach oraz o dużych zdolnościach artystycznych dzieci świadczą  z pewnością wszystkie zdobywane na tych konkursach miejsca punktowane i wyróżnienia.

W roku szkolnym 2018/19 zespół ,,Wesołe Nutki" zawiesza działalność.