Obchodzimy Światowy Dzień Owoców i Warzyw

rok temu

Dnia 21.10.2022 w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Celebrowanie w sposób szczególny takiego święta jest niezwykle ważne dla przedszkolaków, które od najmłodszych lat powinny wyrabiać w sobie nawyki prawidłowego żywienia.

Dlatego każda z grup miała zaplanowane na ten dzień zabawy, pogadanki i takie aktywności, które pozwolą dzieciom zapamiętać, że owoce i warzywa są bardzo ważne w naszym codziennym menu.

W trzech najstarszych grupach dzieci po raz pierwszy spożywały śniadanie w formie  „szwedzkiego bufetu”, gdzie samodzielnie przygotowywały sobie kanapki z różnorodnych produktów m.in. warzyw ( pomidor, ogórek, rzodkiewka, szczypiorek, cebulka, papryka ) Taką niespodzianką rozpoczął się więc dla nich ten szczególny dzień.

Zaraz po śniadaniu każdą grupę przedszkolną kolejno odwiedziły nauczycielki w przebraniach ( kucharki, jabłka, kukurydza) wprowadzając dzieciaki w tematykę owoców i warzyw – były wierszyki, piosenki i rozmowa o produktach  wykonanych z warzyw i owoców..

W dalszej części dnia każda z grup obchodziła to święto na swojej sali.

„Krasnoludki” spędziły ten dzień bardzo pracowicie, robiąc soki owocowe oraz sałatkę owocową, gdzie z niewielką pomocą samodzielnie kroiły sałatkowe produkty. Zabawiły się też w quiz owocowy, śpiewały i bawiły się z piosenką: „Jabłuszko czerwone”

U  „Biedronek” dzień ten przebiegał pod hasłem: „Żyjmy zdrowo, jedzmy kolorowo”. Dzieci bawiły się z piosenką: „Małe, czerwone jabłuszko”, słuchały wiersza: „Kto powie” M. Czerkawskiej, , segregowały emblematy z owocami, degustowały jabłka i sok jabłkowy, zastanawiając się, co możemy przyrządzić z jabłek.

„Żabki” dowidziały się o piramidzie żywieniowej i o tym, jak ważne w niej miejsce zajmują warzywa i owoce. Przygotowały kolorową i bogatą w różnorodne owoce sałatkę owocową, którą z wielką przyjemnością degustowały.

W grupie  „Słoneczek” tacka z warzywami i owocami posłużyła do zabaw rozwijających spostrzegawczość, umiejętność klasyfikacji oraz polisensorycznego działania w rozpoznawaniu warzyw i owoców. Były też piosenki tj. „Owocowy rap”,  „Witaminki”, którym towarzyszyły zabawy taneczne. Dzieci zrobiły także sok jabłkowo – marchewkowy i z wielkim smakiem go degustowały.

U  „Smerfów” odbyła się dyskoteka owocowa, rozpoznawanie owoców i warzyw dotykiem, pogadanka nt. zawartości witamin w poszczególnych owocach i warzywach, a najważniejszym punktem tego dnia było zrobienie sałatki owocowej i konsumpcja.

W grupach powstały też prace plastyczne o owocowo – warzywnej tematyce, które ozdabiają szatnię przedszkolną.

W czasie tego dnia każdy przedszkolak podjął postanowienie próbowania warzyw i owoców jako ważnych składników żywienia i otrzymał specjalny certyfikat, który ma mu przypominać o tym postanowieniu.

Prosimy rodziców, by w domu powołując się na to święto i otrzymany przez dziecko certyfikat zachęcali dzieci na różne sposoby do kosztowania warzyw i owoców pod różnymi  postaciami.