Kontakt
SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE NR 115

GR V SŁONECZKA

       

 PROPOZYCJE  ZAJĘĆ I ZBAW  22.06.2020 -30.06.2020

 

Kochane przedszkolaki!

To już ostatni tydzień naszej nauki zdalnej. Już nie długo starszaki pójdziecie do szkoły. Pandemia pokrzyżowała nasze plany, nie możemy pożegnać się z Wami tak jak planowałyśmy, czujemy z tego tytułu niedosyt. Bardzo chciałybyśmy przytulić każdego z Was  i powiedzieć jak bardzo się zmieniliście przez  cały okres pobytu w przedszkolu.  Życzymy Wam sukcesów w nauce, samych dobrych ocen i wielu nowych przyjaciół.

A Wam drodzy rodzice dziękujemy za współpracę i życzymy zadowolenia z sukcesów dzieci.

 

Drodzy rodzice przypominamy, że do 30.06.2020r. w przedszkolu są do odbioru karty prac,  teczki z pracami dzieci, przybory higieniczne oraz stroje do ćwiczeń gimnastycznych. Bardzo prosimy o szybki odbiór tych rzeczy,  gdyż nie mamy możliwości ich przechowywania.

 

Temat: Wspominamy rok w przedszkolu.

1.Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu

PRZEDSZKOLAKU opowiedz co wydarzyło się w ciągu roku szkolnego  w przedszkolu i wykonaj ćwiczenia w książce –str.94,95,96

RODZICU posłuchaj jak opowiada i czyta Twoje dziecko.

 

2.Zabawa ruchowo-naśladowcza „Wakacyjny pociąg”

RODZICU pobaw się z dzieckiem rozpoczynając zdanie „Pociąg jedzie przez (las, łąkę, plażę, góry, jezioro). Str.92,93,94

PRZEDSZKOLAKU uruchom wyobraźnię i przedstaw ruchem to co można robić  w tych miejscach. Przeczytaj nazwy stacji, omów znaki przedstawiające tematykę poznaną w ciągu roku szkolnego.

 

3.Zabawa słowna – dokończ zdanie.

PRZEDSZKOLAKU dokończ zdanie

RODZICU posłuchaj jak dziecko rozwinie następujące zdania:

W przedszkolu lubiłem….

W przedszkolu nie lubiłem……

W przedszkolu czułem się…

Do przedszkola chodziłem z….

Przy stoliku siedziałem z …

W ogrodzie przedszkolnym lubiłem bawić się ….

 

4.Piosenka „Przedszkole drugim domem jest”

PRZEDSZKOLAKU Przypomnij sobie i zaśpiewaj rodzicom piosenkę.

https://www.youtube.com/watch?v=8BHISyj0kWg

 

5.Wiersz A.Widzowskiej „Pożegnanie Przedszkola”.

 

Lato się śmieje, czas na wakacje!

Pa, pa, zabawki! Żegnaj, przedszkole!

Zawsze będziemy o was pamiętać,

stawiając krzywe literki w szkole.

 

Starszak potrafi:

budować wieże,

rozpoznać w książkach najdziksze zwierzę,

układać puzzle,

kroić warzywa,

wie, że się pokłuć można w pokrzywach.

 

Zna pory roku,

kierunki świata,

wie, że na miotle nie da się latać,

sam się ubiera,

buty sznuruje,

mówi: „przepraszam, proszę, dziękuję”.

 

Umie zadzwonić

na pogotowie,

wie, że się nie da chodzić na głowie,

zasady ruchu

zna doskonale

i po ulicy nie biega wcale.

 

Lubi teatrzyk,

śpiewa piosenki,

wie, czym się różni słoń od sarenki,

pieluch nie nosi

ani śliniaka.

 

To są zalety dziecka starszaka

– Kwiatek dla pani. Cmok dla maluchów.

Trochę nam smutno… Pa, pa, przedszkole!

Lecz czy będziemy mogli tu wrócić,

gdy nam się znudzi w tej nowej szkole…?

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem na temat wiersza.

6.Praca plastyczna

PRZEDSZKOLAKU wykonaj rysunek na temat „Moje przedszkole”.

6 latki – nie zapominajcie przez wakacje utrwalać poznane literki i cyferki. Pamiętajcie o głoskowaniu, dzieleniu wyrazów na sylaby, dodawaniu, odejmowaniu, odpowiednim stawianiu znaków <,>,=. Utrwalajcie orientację w przestrzeni (strona lewa, prawa).

Życzymy Wam słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

 

 PROPOZYCJE  ZAJĘĆ I ZBAW  15.06.2020 -19.06.2020

 

Drodzy rodzice przypominamy, że w przedszkolu są do odbioru karty prac,  teczki z pracami dzieci, przybory higieniczne oraz stroje do ćwiczeń gimnastycznych. Bardzo prosimy o szybki odbiór tych rzeczy,  gdyż nie mamy możliwości ich przechowywania.

 

Temat: Nadszedł czas wakacji

 

1.Wakacyjne plany

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem na temat tegorocznych wakacji, jakie są Wasze wakacyjne plany w czasie pandemii COVID 19.

 

2.Słuchanie opowiadania S. Karaszewskiego „Wakacyjne plany”

RODZICU przeczytaj dziecku opowiadanie a następnie porozmawiaj z nim o treści wysłuchanego tekstu zadając pytania.

PRZEDSZKOLAKU wysłuchaj uważnie opowiadania.

 

Z początkiem czerwca rozkwitły akacje. Cudowny zapach białych kwiatów akacji zwabił tysiące pszczół krążących wokół drzew brzęczącą chmurą. Zbierały pyłek i nektar kwiatów na pyszny miód akacjowy.

Sześciolatki, dla których były to już ostatnie dni w przedszkolu, myślały o swoich przyszłych szkołach. Niektóre z radością, inne z lekkim niepokojem.

Szkoła szkołą – ale wcześniej są wakacje.

-Jadę do Krainy Wielkich Jezior-powiedział Bartek.-Mama i tata maja żaglówkę i wyruszamy w długi rejs po jeziorach. Będziemy łowili ryby, rozpalali ognisko na brzegu, smażyli ryby i piekli kiełbaski. A wieczorem dobijemy do przystani i prześpimy się w namiocie na polu namiotowym.

-Ja też kiedyś byłem nad jeziorami- wtrącił się Tomek.-Ale nie chciałbym tam jechać. Wszędzie tłok, pełno żaglówek, kajaków, motorówki i skutery wodne prują jak szalone. Zostawiają smugi spalin i plamy paliwa na wodzie. Brzegi jezior błotniste i pozarastane trzcinami. Na żaglówce cały czas trzeba siedzieć spokojnie, bardzo łatwo wpaść do wody. Ja wolę ciszę, spokój, gdzie mogę posłuchać śpiewów ptaków i rechotania żab. Jadę do wujka do leśniczówki. Razem z wujkiem i ciocią będę poznawał zwyczaje zwierząt leśnych. Będziemy rozpoznawać tropy różnych zwierząt. Będziemy zbierać rogi zgubione przez rogacze, samce saren, jelenie, łosie i daniele. Wujek nauczy mnie rozpoznawać drzewa po liściach, kwiatach nasionach i kształcie koron. A z ciocią będziemy zbierać różne zioła, suszyć je. Zioła to naturalne lekarstwa. Ciocia jest doświadczoną zielarką i wie, które rośliny na co pomagają.

-A ja pojadę nad morze-powiedziała Ania.- Będziemy kąpali się w morzu, opalali na piaszczystej plaży, razem nazbieramy ładnych kamyków, muszelek, żółtych i brązowych bursztynów. A potem będziemy kopać w piasku dołki, budować zamki, które przyozdabiamy kamykami i patykami. Muszelki i bursztyny zbierzemy do pudełka, to będzie nasza wakacyjna pamiątka. 

-To prawda, morze jest piękne-dodał Grzesiek.-Ale bardzo kapryśne. I plaże wspaniałe, piaszczyste. Pod warunkiem, że nie wieje wiatr. Bo wtedy piasek jest wszędzie: w ubraniu, włosach, oczach. Woda w Bałtyku przeważnie jest bardzo zimna, a nawet lodowata. Nie da rady się kąpać. Można co najważniejsze zmoczyć nogi, apotem szczękać zębami. A kiedy jest wysoka fala, to nawet nie wolno zbliżać się do wody.

-A ja pojadę z rodzicami w góry.-powiedziała Zosia.-Rodzice zabierają rowery górskie. Będziemy jeździć po szlakach rowerowych, a tam, gdzie nie da się dojechać na rowerze, pójdziemy pieszo z kijami i plecakami, aż do schroniska i jeszcze dalej, na sam szczyt góry, skąd są piękne widoki.

-Góry są bardzo niebezpieczne. Pełno przepaści, można spaść i się połamać. Gdy wieje halny, łamie drzewa, świerki się przewracają. Pogoda szybko się zmienia. Nawet w słoneczny dzień może zaskoczyć burza. A wtedy – walą takie pioruny, że nie wiadomo, gdzie się kryć!

-A ja pojadę do babci i dziadka na wieś- powiedziała Helenka.-Może nie ma tam jezior, morza ani gór, ale jest za to piękna, czysta rzeka, nie za szeroka i płytka, piaszczyste plaże, którymi jeśli ktoś chce- może spacerować kilometrami. Można płynąć z prądem w pontonie albo w kajaku, albo łódce- jak to chce. I jest las- a w nim sarenki, lisy, zające, a nawet widziałam łosie!

-Na wsi strasznie nudno!-wybrzydzał Filip.- Nie ma kina, placów zabaw, mało dzieci, nie ma się z kim bawić. Trzeba uważać na kundle, które biegają wszędzie i tylko patrzą, żeby ugryźć w nogę. Nie można się od nich opędzić. Na łąkach pasą się krowy i konie, które brzydko pachą, brudzą, trzeba uważać, żeby w coś nie wdepnąć!

-A w mieście jest lepiej?-żachnęła się Kasia.- Po trawnikach biegają psy i też brudzą! A nie każdy właściciel po nich sprząta! A samochody? Taki ruch, że nie ma jak przejść przez ulicę! Trąbią, wymuszają pierwszeństwo, pędzą jak szalone, setkę albo i szybciej! Udusić się można!

-W mieście wcale nie jest źle!- powiedział Rysiek.- W mieście jest co robić! Wystarczy wyjść na podwórko- jest plac zabaw, można pojeździć na hulajnodze lub deskorolce! Zawsze można spotkać kolegów, koleżanki! Można spacerować chodnikiem i oglądać wystawy sklepów! Jak jest gorąca, można pójść na basen. Wyjeżdżam na wakacje na działkę, ale chyba wolałbym zostać w domu, w mieście!

Dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych wyjazdach, o podróżach i atrakcjach, jakie na nie czekają. Rozgorączkowane, przerywały siebie nawzajem, przekrzykiwały się jedno przez drugie. Tylko jedno dziecko, Krzyś, stał z boku, przysłuchiwał się, ale nie powiedział ani słowa. Miał smutną minę i łzy szkliły się w oczach.

-A ty, Krzysiu, gdzie pojedziesz na wakacje?- spytała Helenka.

-Ja nigdzie nie pojadę.-powiedział Krzyś i się rozpłakał.

Dzieci umilkły. Podeszły do Krzysia i zaczęły go pocieszać.

Żeby ci nie było smutno, będziemy wysyłać pocztówki.

I będziemy dzwonili, żeby opowiedzieć, jak jest na wakacjach!

I przywieziemy ci pamiątki z naszych podróży.

O opowiemy ci, gdzie byliśmy, co robiliśmy  i narysujemy ci obrazki z naszych podróży.

I będziesz się czuł, jakbyś był z nami!

Krzyś rozpromienił się. W lecie zostanie w domu, ale jednocześnie będzie tam, gdzie jego przyjaciele, Wakacje jego kolegów i koleżanek będą jego wakacjami.

3.Rozmowa na temat opowiadania

-Gdzie wybierał się Bartek z rodzicami?

-Co mieli tam robić?

-Gdzie miał spędzić wakacje Tadek? Co miał robić w leśniczówce?

-Co Ania zamierzała robić nad morzem?

-Co Zosia planowała z rodzicami robić w górach?

-Kto miał spędzić wakacje na wsi?

-Co Helenka mogła tam robić?

-Gdzie wybierał się Krzyś?

-Co postanowili jego przyjaciele?

 

4.Tworzenie mapy skojarzeń

RODZICU przygotuj dużą kartkę, na jej środku napisz słowo WAKACJE, a wokół tego słowa zapisuj inne słowa, które poda Ci dziecko, a które kojarzą mu się ze słowem wakacje.

PRZEDSZKOLAKU pomyśl jakie słowa kojarzą Ci się z wakacjami, wymieniaj je a Rodzic zapisze na kartce, następnie policzcie wspólnie te słowa i zapisz ilość za pomocą cyfry.

 

5.Wakacyjny obrazek

PRZEDSZKOLAKU narysuj obrazek na temat: „Gdzie chciałbym spędzić wakacje”

 

6.Zabawa z rymowanką

Wakacje, wakacje

To wspaniały czas-

Czeka na nas morze,

Góry rzeka las.

RODZICU naucz się razem z dzieckiem tej krótkiej rymowanki a następnie powtarzajcie ją dzieląc słowa na sylaby i rytmicznie klaszczcie.

PRZEDSZKOLAKU naucz się tej rymowanki i pobaw się z rodzicem.

7.Pory roku

RODZICU przygotuj z wyprawki plastycznej reprodukcje obrazów przedstawiających cztery pory roku a następnie wspólnie z dzieckiem przypomnijcie jakie są oznaki poszczególnych pór roku.

PRZEDSZKOLAKU narysuj ulubioną porę roku.

8.Bezpieczne wakacje

RODZICU pooglądaj i porozmawiaj z dzieckiem na podstawie ikonek na str. 87 przedstawiających wakacyjne rady, utrwalcie wspólnie zasady bezpiecznych wakacji.

 

Filmiki edukacyjne

 https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA

https://www.youtube.com/watch?v=0iidgRGFl60

 

9. Nauka piosenka

 https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

 

10.Praca w kartach pracy: ćwiczenia w czytaniu, liczeniu i pisaniu.

6laktu uzupełnij ćwiczenia str.78-93

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=80

5latku uzupełnij ćwiczenia str. 67-78

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ks-5l-kp-cz4.pdf#page=69

ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY I PRACY. POZDRAWIAMY NASZE SŁONECZKA I ICH RODZICÓW

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

    PROPOZYCJE ZAJĘĆ I ZBAW  08.06.2020 -12.06.2020

 

Dzień dobry

Witamy nasze drogie dzieciaki i ich rodziców. Powoli zbliżamy się do końca tego roku szkolnego. Przed nami ostatnie 3 tygodnie zdalnej nauki. Wszystkim życzymy miłej zabawy i pracy.

 

TEMAT: Zabawy na podwórku

 

1.Wyjaśnienie, co oznacza słowo podwórko /podwórze/

Jest to plac przed domem, w którym się mieszka, najczęściej ogrodzony.

RODZICU rozwiń temat i wyjaśnij znaczenie tego słowa

 

2. Zabawa słowna Łańcuszek skojarzeń.

RODZICU podaj  słowo  kojarzące się z podwórkiem, i poproś dziecko, aby dopowiedziało kolejne, tworząc cały ciąg na zasadzie skojarzeń. Np.

* podwórko – piaskownica – foremka – babka…

* boisko – piłka – bramka – gra…

* rower – ścieżka rowerowa – kask...

PRZEDSZKOLAKU co kojarzy ci się z podanym przez rodzica słowem

 

3.Zabawa ruchowo-naśladowcza Zabawy na podwórku.

RODZICU  podaj dziecku hasła i poproś aby naśladowało ruchem różne zabawy na podwórku Np. jazda na rowerze, zabawy w piasku, bieganie, gra w piłkę itp.

PRZEDSZKOLAKU zaproś do tej zabawy rodziców

 

4 Słuchanie opowiadania S. Karaszewskiego Zabawy na podwórku.

RODZICU przed przeczytaniem  opowiadania porozmawiaj z dzieckiem  na temat podwórka. Zadając pytania  − Co lubicie robić na podwórku? − Co powinno się na nim znajdować?

PRZEDSZKOLAKU  posłuchaj opowiadania.

Był sobie ogród, o który nikt nigdy nie dbał. Zapuszczony, dziki ogród pełen niebezpiecznych zasadzek, a w nim górki, dołki, wysypiska gruzu, kamieni i śmieci. Tu i ówdzie rosły drzewa, które aż prosiły się o dobrego ogrodnika. Gałęzie uschnięte, połamane, sterczał niebezpiecznie na wszystkie strony i zaczepiały przechodniów, strasząc podrapaniem. Wszędzie bujnie rozpleniły się różne krzaki, a najgęściej – te kolczaste. Dzikie jeżyny, dzika róża, akacje, tarnina. Był to pełen chrustu raj dla drapichrustów! Aż pewnego dnia pojawił się wysoki płot, który szczelnie ogrodził dziki ogród. Zza płotu dochodziły odgłosy pracy potężnych maszyn budowlanych. Trwało to aż do maja, gdy wysoki płot rozebrano, zastępując go niskim, kolorowym płotkiem ogrodowym. Na słupie przy furtce zamykanej na skobelek wisiała tabliczka z napisem: UWAGA! PRACE BUDOWLANE. WSTĘP WZBRONIONY! A nad furtką napis: PLAC ZABAW

z dopiskiem: ZAPRASZAMY OD 1 CZERWCA.

Przez te kilka miesięcy plac zmienił się nie do poznania. Wyparowały sterty gruzu, kamienii wysypiska śmieci. Zniknęły górki i dołki, przystrzyżono kolczaste krzaki. Drzewa, starannie okrzesane, nie straszyły już połamanymi gałęziami i suchymi konarami. Korony drzew, doniedawna rozczochrane i postrzępione, otrzymały nową fryzurę. Jakby wyszły prosto z salonu fryzjerskiego. Z wdzięczności za zainteresowanie i opiekę, drzewa okryły się zielonymi liśćmi i pachnącymi kwiatami. Bujnie rozkwitły białe i liliowe bzy. Wokół kolczastych akacji roiło się od pszczół. Zbierały aromatyczny nektar na miód akacjowy. W ostatnich dniach maja trwały prace porządkowe. Spychacz równał teren. Koparka wielką łyżką drążyła dół na piaskownicę. Jedna wywrotka przywiozła i wysypała piasek do piaskownicy. Inna rozsypywała żwir na alejkach, po których jeździł walec. Gdy plac był już wyrównany ,piaskownica napełniona piaskiem, a żwir na alejkach ubity, przyjechały ciężarówki z zabawkami ogrodowymi. Panowie w kombinezonach wyładowali z ciężarówek mnóstwo kolorowych części. Postawili części na placu, wzięli w ręce duże klucze i wielkimi śrubami poskręcali części w całość. Na oczach dzieci stawały na placu drabinki, domki ogrodowe, zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele i ławeczki. Gdy panowie skończyli montaż zabawek, osadzili je głęboko w ziemi, żeby się nie poprzewracały. A potem ze słupa przy furtce zdjęli napis: PRACE BUDOWLANE i przykręcili tablicę z napisem: REGULAMIN KORZYSTANIA Z PLACU ZABAW.

Pierwszego czerwca była piękna, słoneczna pogoda. Prawie jak w lecie. Powietrze przesycał aromat kwiatów akacji. A gdy kwitną akacje, niedługo wakacje! Z placyku zabaw zniknęły maszyny budowlane i ciężarówki. Odjechali też panowie w kombinezonach. W słońcu błyszczały nowiutkie zabawki ogrodowe. Zjeżdżalnie zachęcały do zjazdów. Drabinki kusiły do wspinaczki. Huśtawki, czekając na dzieci, same lekko kołysały się na wietrze. Karuzele nie mogły się doczekać, kiedy ktoś zacznie je obracać. Piaskownice zapraszały do budowy zamków z piasku i stawiania babek. A dzieci stały onieśmielone przed furtką i podziwiały wspaniały widok.

– Jak myślisz, można wejść? – zapytał Michał.

– Wszystko gotowe, to chyba można! – odpowiedział Rysiek.

Dzieci ostrożnie poruszyły furtką, odciągnęły skobelek – plac zabaw był otwarty! I zaczęła się zabawa! W miarę jak słońce wędrowało w górę, przybywało dzieci. Ustawiały się kolejki do zjeżdżalni, huśtawek i karuzeli. W piaskownicach zrobiło się tłoczno, na szczęście miejsca i piasku starczyło dla wszystkich chętnych. Starsze dzieci pilnowały porządku. Jeden z chłopców rozpędził się i chciał wjechać przez furtkę na rowerze.

– Ej, ty, zatrzymaj się! – zawołał Michał. – Na rowerach nie wolno!

– A kto mi zabroni? – opierał się chłopiec.

– Ja, bo znam regulamin! Zobacz – na tablicy obrazek – przekreślony rower! To znaczy, że na placu zabaw nie wolno jeździć na rowerze! A dlaczego? Dlatego, bo nie wolno, bo łatwo kogoś potrącić! – tłumaczył Michał. – Jeśli chcesz jeździć, to nie tutaj, a jeśli chcesz się bawić na placu, to postaw rower przy ogrodzeniu. Dziewczynka prowadziła pieska na smyczy. Gdy otwierała furtkę, Zosia zagrodziła jej drogę.

– Z pieskiem nie wejdziesz!

– Ale on jest grzeczny! – upierała się dziewczynka.

– Może i grzeczny, ale są dzieci, które boją się psów. A poza tym – może nabrudzić.

– No to posprzątam!

– Z pieskiem nie wolno, widzisz ten obrazek? Zosia pokazała rysunek przekreślonego psa. –

Piesek poczeka za furtką!

Dwaj chłopcy kopali piłkę.

– Hola, hola! – zawołała Zosia. – Chcecie grać w takim tłumie? Nie ma mowy! Grajcie tam,

gdzie jest pusto, najlepiej na boisku!

Na plac zabaw wjeżdżał chłopiec na wózku inwalidzkim, z nogą w gipsie.

– Uwaga, uwaga, bo jedzie łamaga! – krzyknął jeden z piłkarzy, wspinając się na drzewo.

– Słuchaj no – krzyknęła Zosia – uważaj, co mówisz! Tak, tak, nie śmiej się, dziadku, z cudzego  wypadku! Tobie też może się coś przytrafić! W tym momencie gałąź drzewa złamała się i chłopiec spadł ziemię.

– Au, boli! – jęczał, rozcierając bolący pośladek.

– Twoje szczęście, że nic sobie nie uszkodziłeś! Ale złamałeś gałąź i złamałeś zakaz! Zosia

pokazała rysunek na tablicy. – Nie wolno niszczyć roślin! A teraz nie płacz, nic się nie stało!

Lepiej pomóż osobie niepełnosprawnej, która nie miała takiego szczęścia! Chłopiec dołączył do grupy dzieci pchającej wózek inwalidzki. Razem podtoczyli wózek pod huśtawkę.

– Inwalida huśta się bez kolejki! – zawołali.

– Nie jestem inwalidą. Za miesiąc zdejmą mi gips!

– To za miesiąc nie będziesz inwalidą. Ale teraz jesteś! Pomogli chłopcu z nogą w gipsie wsiąść na huśtawkę i huśtali go delikatnie, by przypadkiem nie spadł i nie złamał sobie czegoś jeszcze. A potem posadzili go na karuzeli i kręcili, ale nie za szybko, tak, by nie zakręciło mu się w głowie. Tymczasem na zjeżdżalni zrobił się okropny bałagan. Dzieci nawzajem się popędzały, zjeżdżały jedno za drugim, popychały się albo próbowały wchodzić pod górę tam, gdzie inne jechały w dół.

– Tak nie wolno! Wchodzi się po drabince, a zjeżdżalnią tylko się zjeżdża! – zawołał Adaś, gdy jedno z dzieci uparło się wchodzić po pochylni. Razem z Zosią szybko zaprowadzili porządek na placu zabaw. A w piaskownicy nikt się z nikim nie kłócił, nikt nikogo nie popychał. Cicho pracowały małe koparki, wywrotki, ciężarówki, spychacze i walce.

– Co robicie? – spytała Zosia. – Budujemy nowy plac zabaw dla naszych zabawek! – odpowiedziały dzieci.

5. Rozmowa na temat opowiadania.

− Co się stało z zaniedbanym ogrodem?

− Jak wyglądał plac po przeróbce?

− Czego nie wolno było na placu? Gdzie to było zapisane? W jaki sposób?

− Kto pilnował porządku?

6. Projektowanie znaków  mówiących o tym, co można robić, a czego nie można na placu przedszkolnym

PRZEDSZKOLAKU  zaprojektuj taki znaczek na kartce w kształcie koła. Poproś rodziców o wysłanie Twojej pracy do nas na pocztę mailową. Myśl twórczo.

RODZICU prześlij nam pracę Twojego dziecka na pocztę mailową.

7.Praca w kartach pracy

6 latki uzupełnij ćwiczenia str 77 i 78

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=77

8. Nauka piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=mXFiUzXRoLA

9.Ćwiczenia w czytaniu i liczeniu.

6latki karta pracy str76 poniższy link

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=79

 

5 latki karta pracy str 64 poniższy link

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=67

 

10.Praca plastyczna

PRZEDSZKOLAKU narysuj podwórko swoich marzeń. Co na nim będzie?

11.Ćwiczenia powtórzeniowe dla 6 latków

W tym tygodniu proponujemy powtórzenie materiału z edukacji polonistycznej i matematycznej.

1- Ćwiczenia w głoskowaniu i wyodrębnianiu danej głoski na początku wyrazu i na jego końcu.

RODZICU   poproś dziecko aby podzieliło podany przez Ciebie wyraz na głoski, a następnie powiedziało jaką głoskę słyszy na jego początku , a jaką na końcu.

Np. guzik  g-u-z-i-k

sanki  s-a-n-k-itp.

 

2– Ćwiczenia w czytaniu

RODZICU  w książce ,,Kolorowy Start” wybierz z dzieckiem dowolny tekst lub pojedyncze wyrazy czy zdania i  sprawdź jak radzi sobie Twoje dziecko z umiejętnością czytania

 

3- Ćwiczenia w poprawnym liczeniu w zakresie 10 (w tym dodawanie i odejmowanie)

RODZICU poproś dziecko , aby przeliczyło od 1 -10 zwróć uwagę na zachowanie odpowiedniej kolejności. Zadaj ćwiczenia na dodawanie i odejmowanie-  zabawa w liczenie (  można wykorzystać liczmany, zakrętki, kredki, spinacze itp.).

 

ZABAWY Z LITERKAMI I CYFERKAMI

 

Rozpoznajemy , nazywamy i dopasowujemy literkę do podanej głoski lub symbol graficzny do podanej cyferki

RODZICU w zabawie wykorzystaj plansze z literkami i cyferkami z wyprawki plastycznej ,,Kolorowy Start”

 

Życzymy miłej zabawy i pracy. Pozdrawiamy wszystkie Słoneczka i ich rodziców.

 

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

         

 

       


Propozycje zajęć i zabaw 01.06.2020 -05.06.2020

 

TEMAT: Takie same i inne.

 

1PRZEDSZKOLAKU posłuchaj piosenki „Podajmy sobie ręce” zaśpiewaj ją razem z rodzicami.

https://www.youtube.com/watch?v=EkDzE_EHH_A

 

2. PRZEDSZKOLAKU obejrzyj zdjęcia.

 Czym różnią się przedstawione na nich dzieci? Co mają podobnego?

Rozwiąż zadanie literkowo –cyferkowe, odczytaj hasło, narysuj obrazek, odszukaj kartonik z odpowiednim napisem i naklej obok rysunku.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=62

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=63

 

3.Wiersz MÓJ PRZYJACIEL

RODZICU przeczytaj dziecku wiersz i porozmawiaj o jego treści:

-Kogo nazywamy przyjacielem?

-Co robi dla nas przyjaciel?

-Co to znaczy , że możemy mu zaufać?

-Jak czujemy się przy przyjacielu?

 

PRZEDSZKOLAKU posłuchaj wiersza, który przeczyta Ci rodzic,  odpowiedz na pytania a następnie narysuj kredkami swojego przyjaciela.

 

Radość wielka mnie rozpiera,

 gdy mam obok przyjaciela.

On uważnie mnie wysłucha,

wiem, że mogę mu zaufać.

 

Jak nikt inny mnie rozśmieszy,

w chwilach smutnych mnie pocieszy.

To on zawsze mi doradza

 i tajemnic mych nie zdradza.

 

Bez wahania mi pomoże,

wtedy gdy się czuję gorzej.

 I niczego się nie boję,

kiedy obok niego stoję.

 

4.Zakładka do książki dla przyjaciela.

RODZICU przygotuj dziecku z wyprawki plastycznej planszę nr 24.

PRZEDSZKOLAKU   przypomnij sobie informacje: z czego robimy książki? Z czego robimy papier? Jak nazywają się zakłady produkujące papier? Jak dbać o książki? A następnie wykonaj zakładkę według wzoru.

5l. wykonaj zakładkę do książki według własnego pomysłu.

 

5.Wiersz Kolorowe koła.

RODZICU przeczytaj dziecku wiersz i wyjaśnij czym różni się koło od kuli.

Spójrzcie uważnie dookoła,

wszędzie są kule i koła.

Kół co niemiara, kul co niemiara.

 Jest koło! Tarcza zegara.

 Wesoło koła turkocą

 pod starodawną karocą.

Na drogach świecą się jasno,

 błysną i gasną, błysną i gasną.

A tutaj koło przy kole:

wagon, semafor – to kolej.

A kiedy kół jest tak dużo,

po prostu pachnie podróżą.

 Kulę każdy nadmucha –

 od babci do malucha.

Zrobimy z mydła pianę

 i będą bańki mydlane.

Ojej, przepraszam, omyłka.

To już nie bańka – to piłka.

Tu mamy kulę armatnią,

 niemodną wprawdzie ostatnio.

Sypią się kule, kuleczki,

wiśnie, a może porzeczki.

Nitka, na nitce kulki.

Czyje korale? – Urszulki.

Balon to kula z gondolą.

 Lećmy! Państwo pozwolą.

W balonie było przyjemnie,

 lecz pora wracać na Ziemię.

Noc właśnie Ziemię otula

A Ziemia – to co? Też kula (…)

PRZEDSZKOLAKU wykonaj zadania w kartach prac.(s.62-67)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=64

 

5l –zabawy matematyczne ( s.58 – 60)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ks-5l-kp-cz4.pdf#page=60

 

6. Ćwiczenia w czytaniu

RODZICU przygotuj dziecku z wyprawki plastycznej plansze ze zdaniami.

Agata rysuje kwiaty dla mamy.

Kajtek lubi ciasto z kremem.

Błażej gra na fortepianie.

Hania je jagody z cukrem.

Żaba unika bociana.

PRZEDSZKOLAKU wytnij wyrazy ułóż z nich zdania, naklej na kartkę, przeczytaj i do dwóch z wybranych zdań narysuj obrazek.

 

7.Wiersz do nauki na pamięć.

RODZICU przeczytaj dziecku wiersz i pomóż mu nauczyć się go na pamięć.

PRZEDSZKOLAKU naucz się tego wierszyka na pamięć.

 

Na kuli ziemskiej bawią się dzieci,

cieplutkie słonko dla nich wciąż świeci,

a księżyc mruga oczkiem na niebie

do wszystkich dzieci, również do ciebie.

 

Zulu z Afryki chodzi po drzewach,

a Chinka Inka jak ptaszek śpiewa.

Eskimos Bubu gra w piłkę z foką,

 na słoniu jeździ Hindus Namoko.

 

Dzieci się różnią kolorem skóry,

 jednak są dumne ze swej kultury.

 I choć w dziwacznych mówią językach,

 pragną się bawić, tańczyć i brykać!

 

Drodzy rodzice przypominamy, że w przedszkolu są do odbioru karty prac,  teczki z pracami dzieci, przybory higieniczne oraz stroje do ćwiczeń gimnastycznych. Bardzo prosimy o szybki odbiór tych rzeczy,  gdyż nie mamy możliwości ich przechowywania.

 

POZDRAWIAMY WSZYSTKICH I ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY I PRACY

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

 

 

Propozycje zajęć i zabaw 25.05.2020 -29.05.2020

 

Dzień dobry

Witamy Wszystkich bardzo serdecznie i proponujemy kolejną porcję zabawy i nauki. Przypominamy jednocześnie o odbiorze z przedszkola  teczek z pracami dzieci, przyborów higienicznych oraz strojów do ćwiczeń gimnastycznych. Bardzo prosimy o szybki odbiór ponieważ  nie mamy możliwości przechowywania w/w rzeczy.

 

TEMAT: Moi rodzice

 

1. Moi rodzice -  ćw w poprawnym budowaniu zdań podczas udzielania odpowiedzi

RODZICU  przeczytaj dziecku poniższe pytania i sprawdź co o mamie i tacie wie wasze dziecko

PRZEDSZKOLAKU odpowiedź na zadawane  przez rodzica pytania Odpowiadaj pełnym zdaniem.

-jakie imiona mają twoi rodzice?

-ile mają lat?

-co najbardziej lubi robić mama /tata/?

-czego nie lubi robić/ /mama. tata/?

-jaki wykonują zawód?

-co TY lubisz robić z mamą i tatą gdy mają wolny czas ?

2. Ćwiczenia w kartach pracy 

6 latki poniższy link str 50 ,51

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=53

5 latki poniższy link str 48,49

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=50

 

3.Piosenka o mamie Piosenka o tacie

PRZEDSZKOLAKU przypomnij sobie te piosenki i zaśpiewaj rodzicom

https://www.youtube.com/watch?v=vSHRfxT2-B4

https://www.youtube.com/watch?v=KcXLMRFEy-0

RODZICU  posłuchaj co zaśpiewa ci dziecko

 

4.Portret mojej mamy Portret mojego taty

PRZEDSZKOLAKU przypomnij sobie jak w przedszkolu rysowaliśmy portret. Pamiętaj o wszystkich szczegółach .Zaplanuj rysunek tak aby zapełnić całą kartkę. Jeśli potrafisz podpisz imionami swoich rodziców. Kiedy narysujesz portret mamy i portret taty poproś rodziców aby wysłali Twoje prace do nas na pocztę mailową

RODZICU pochwal swoje dziecko za wykonaną pracę i sprawdź czy na wykonanym portrecie jesteś podobny do siebie

 

5. Zabawa ruchowa  -Tyle samo.

RODZICU  pokaż dziecku  kartoniki z cyframi i poproś aby  wykonało tyle czynności, ile wskazuje pokazywana cyfra. Przykładowe czynności: podskoki, przysiady, skłony, pompki…

PRZEDSZKOLAKU  odczytaj cyferkę i wykonaj polecenia rodzica

 

6. Słuchanie treści wiersza ,,Gdzie jest tata? K  Gowik.

RODZICU przeczytaj dziecku wiersz i zadaj później pytania na temat jego treści

PRZEDSZKOLAKU wysłuchaj w skupieniu  treść wiersza, a następnie odpowiedz na pytania

 

„Gdzie jest tata?” – pyta brat.

„Gdzie jest tata?” – pyta siostra.

„Gdzie jest tata?” – pytam ja,

a odpowiedź znam już sam.

Tata w pracy jest,

bo pracuje całe dnie.

 

 

 Muszę czekać do soboty,

wtedy z tatą mamy swój czas

na zabawy i na psoty

to sobota jest w sam raz.

Muszę czekać do niedzieli

na rowery, spacer i las,

byśmy w świat swój polecieli

to niedziela jest w sam raz.

 

Kiedy tata chwilę ma,

rozmawiamy w internecie.

Tata dobrze wie,

 że z nim wszystko robić chcę.

Kiedy w pracy jest

gdy pracuje całe dnie,

 

  Rozmowa na temat wiersza.

− Czy Twój tata też pracuje całe dnie?

− Co robisz z tatą, gdy ma czas ?

− Czy mama tez długo pracuje?

− Co robicie z mamą i tatą gdy mają wolny czas?

 

7. Wykonanie pracy plastycznej Rysowanie na temat: ,,Jak spędzam czas wolny z mamą i tatą”

PRZEDSZKOLAKU przygotuj kartkę, kredki i wykonaj pracę na powyższy temat.  

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem na temat jego pracy

 

8 Zabawy słowne

RODZICU zwróć uwagę na poprawność budowanych przez dziecko zdań

PRZEDSZKOLAKU ułóż zdania z podanymi wyrazami ; mama, tata, rodzina,

                                   Dokończ zdanie: Moja mama jest………..

                                                              Lubię swojego tatę bo………..

                                                             Moi rodzice są………………

                                                              Kocham mamę za……..

                                                              Kocham tatę za………

 

9 Ćwiczenia w czytaniu

PRZEDSZOLKU  postaraj się samodzielnie przeczytać tekst

6 latki

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=54

RODZICU posłuchaj czytanego przez dziecko tekstu

 

10 Zadania do wykonania w kartach pracy

5 latki poniższy link str 50 - 55

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=52

6 latki poniższy link str 53 - 59

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=55

 

11. Zabawy matematyczne

RODZICU proponujemy wspólne zabawy matematyczne wg propozycji zawartych w poniższym linku. Zabawy wspomagające umiejętność dodawania na konkretach. W ten sam sposób możemy pobawić się utrwalając odejmowanie.

https://www.youtube.com/watch?v=VL7s-ENTyXo

 

PRZEDSZKOLAKI  PAMIĘTAJCIE!!

W najbliższy wtorek  26.05 przypada Dzień Mamy. W związku z tym  uściskajcie swoje mamusie, przytulcie mocno, dajcie buziaka i złóżcie życzenia.

 

POZDRAWIAMY WSZYSTKICH I ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY I PRACY

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

 

Propozycje zajęć i zabaw 18.05 -22.05.2020

 

 

Drodzy rodzice przypominamy, że w przedszkolu są do odbioru karty prac,  teczki z pracami dzieci, przybory higieniczne oraz stroje do ćwiczeń gimnastycznych. Bardzo prosimy o szybki odbiór tych rzeczy,  gdyż nie mamy możliwości ich przechowywania.

 

Wszyscy są? Witam Was zaczynamy już czas, jestem ja jesteś ty raz, dwa, trzy.

 

Temat: Wiosenna Łąka

 

 

1.”Na majowej łące”.

RODZICU oglądnij razem z dzieckiem obrazek przedstawiający łąkę majową. Porozmawiaj o nim z dzieckiem:

-Co przedstawia obrazek?

-Co znajduje się na łące?

-Jakie zwierzęta zauważyłeś na łące?

PRZEDSZKOLAKU oglądnij obrazek i odpowiedz na pytania. (s. 40,41,42)

Podziel na sylaby i głoski wyrazy: mak, żaby, osy, motyle, trawa, stokrotka.

Ułóż zdania na temat obrazka z wybranymi wyrazami. RODZICU zapisz te zdania na kartce. Policz słowa w ułożonych zdaniach. Przeczytaj wyrazy umieszczone na dole kart. Wskaż na obrazku rośliny i zwierzęta których nazwy przeczytałeś.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=42

 

5l  https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ks-5l-kp-cz4.pdf#page=42

                                                                                                    

5l wykonaj zadanie na str.40,41,42 a następnie opowiedz jakie zwierzęta i kwiaty widzisz na obrazku.

 

RODZICU czytaj dziecku krótki tekst.

PRZEDSZKOLAKU rysuj jednym pisakiem nie odrywając go od kartki zgodnie z zaznaczonym kierunkiem. (s.43 )

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=45

Mrówka

RODZICU przeczytaj dziecku zagadkę. 

5L - PRZEDSZKOLAKU wykonaj ćwiczenia (s.43,44,45)

 

Choć są malutkie, lecz pracowite.
Ciągle wędrują po leśnych ścieżkach.
Z drobnych igiełek budują pałac,
w którym ich tysiąc naraz zamieszka. (mrówka)

5l https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ks-5l-kp-cz4.pdf#page=45

 

2.PRZEDSZKOLAKU oglądnij film edukacyjny

https://www.youtube.com/watch?v=jFIm5X7xS-U

 

3.Zabawy matematyczne- literkowe. Utrwalanie cyfr i liter.

PRZEDSZKOLAKU wykonaj ćwiczenia w kartach prac na str.44,45 i 47.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=46

 

RODZICU zapoznaj dziecko z monetami o nominałach 1zł,2zł,5zł i banknotami o nominale 10zł, 20zł.

PRZEDSZKOLAKU oglądnij obrazki przedstawiające monety i banknoty, nazwij je i wykonaj zadanie na str.48, 49.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf#page=50

 

4.Wiersz I.R. Salach „ Łąka”

RODZICU przeczytaj dziecku wiersz. Przygotuj kartkę, kredki, pisaki.

PRZEDSZKOLAKU słuchaj uważnie czytanego wiersza a następnie narysuj do niego obrazek.

 Łąka tylu ma mieszkańców,

 zwierząt, roślin kolorowych.

 Tu motylek, a tam pszczółka,

 tutaj kwiatek – o, różowy!

 Z kopca wyszedł krecik mały,

 obok niego idzie mrówka.

 Na rumianku w krasnej sukni przycupnęła boża krówka.

 Nad tą łąką kolorową bal wydały dziś motyle.

 Zapraszają wszystkie dzieci,

 więc zatańczmy z nimi chwilę.

 

RODZICU przeczytaj dziecku kilka ciekawostek o motylach.

 

Motyle, inaczej łuskoskrzydłe, to uskrzydlone owady.

Dzielimy je ze względu na wygląd i porę lotu na:

-motyle dzienne

-ćmy.

Dzielimy je też ze względu na rozmiar na:

-motyle większe

-motyle mniejsze.

Motyle są drugą pod względem liczebności grupą owadów (pierwszą są chrząszcze). Na świecie występuje około 1500 tysięcy motyli, w Polsce – ponad 3 tysiące.

Zbudowane są z głowy ( na której znajdują się oczy, czułki, aparat gębowy), tułowia i odwłoka.

Na tułowiu znajdują się trzy pary odnóży.

Motyle żyją od kilku godzin do kilku miesięcy.

Przykładowe nazwy: paź królowej, paź żeglarz, niepylak Apollo, rusałka admirał, rusałka żałobnik, mieniak tęczowiec, rusałka pawik, rusałka pokrzywnik, czerwończyk dukacik, modraszek Arion…

 

5.Biedronka

PRZEDSZKOLAKU w wyprawce plastycznej odszukaj kartkę nr 20. Powycinaj elementy, zaginaj je i przyklejaj według wzoru. Naklej kropki na skrzydełkach biedronki.

RODZICU przygotuj dziecku z wyprawki plastycznej kartkę z napisami: żaba, biedronka, jaskier, stokrotka, konik polny; nożyczki, kartkę, klej, kredki.

PRZEDSZKOLAKU wytnij kartoniki z wyrazami, przyklej je  na kartce  a pod napisami wykonaj rysunek.

 

POZDRAWIAMY WSZYSTKICH I ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY I PRACY

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

 

 

 

 

 

 

Propozycje zajęć i zabaw 11. 05. 2020 - 15.05.2020

 

 Dzień dobry  dzień dobry

Wszyscy się witamy

Dzień dobry  dzień dobry

Dobry humor mamy

Dzień dobry dzień dobry

Słonko jasno świeci

Dzień dobry dzień dobry

Pani wita dzieci

 

SŁOWAMI TEJ PIOSENKI WITAMY WSZYSTKIE SŁONECZKA I ICH RODZICÓW  ROZPOCZYNAJĄC KOLEJNY TYDZIEŃ ZDALNEJ NAUKI I ZABAWY

 

TEMAT: Mój region, moje państwo, moja Unia

 

1. Na początek proponujemy zabawę w ,,Dokończ zdanie”

RODZICU  przeczytaj dziecku tekst i poproś aby dokończyło zdania

Miasto, w którym  mieszkam, to…

Mieszkam w… przy ulicy… na osiedlu…

Lubię swoje miasto, bo…

Moje przedszkole znajduje się w… na osiedlu…

Mój kraj to ….

Mieszkam w Polsce więc jestem…

Moim ojczystym językiem jest…….

Symbolami narodowymi są:…….

Barwami narodowymi jest……

Mazurek Dąbrowskiego to nasz ……

Godło Polski to……..

Polska należy do ……

PRZEDSZKOLAKU dokończ rozpoczęte przez rodzica zdanie

2.Kraków moje miasto

RODZICU  porozmawiaj ze swoim dzieckiem o najważniejszych zabytkach naszego miasta. Może jesteś w posiadaniu widokówek lub albumów przedstawiających zabytki Krakowa (Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan, Wawel)

PRZEDSZKOLAKU oglądnij z rodzicem widokówki lub album z najważniejszymi zabytkami naszego miasta, posłuchaj ciekawostek na ich temat. Czy rozpoznajesz już i potrafisz nazwać zabytki naszego miasta?

 

3.Ćwiczenia  w czytaniu   Polska moja ojczyzna (6 latki)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=34

RODZICU  posłuchaj wypowiedzi dziecka na temat ilustracji oraz czytanego przez niego tekstu. Dodatkowo zadaj pytania

− W jakim państwie mieszkamy?

− Kim jesteśmy?

− Jakie są symbole narodowe Polski?

 − Gdzie leży Polska?

PRZEDSZKOLAKU oglądnij zdjęcie, określ co jest na nim przedstawione , przeczytaj tekst i odpowiedź na pytania które zada ci rodzic. Wykonaj dalsze ćw na 32

3A Ćwiczenia w słuchaniu (5 latki)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_ksiazka/mobile/index.html#p=81

RODZICU przeczytaj dziecku tekst na str 79 i porozmawiaj na temat symboli narodowych (str 78)

PRZEDSZKOLAKU oglądnij w książce na str 78 i 79(powyższy link) mapę Polski i zdjęcia z poszczególnych miast Polski . Posłuchaj co przeczyta Ci rodzic

4. Proponujemy wspólnie oglądnąć mapę fizyczną Polski (np. w Atlasie geograficznym) i razem wskazać granice naszego państwa, najdłuższe rzeki  z odczytaniem ich nazw, wskazać stolicę Polski, miasto w którym mieszkamy, morze Bałtyckie, góry (ze wskazaniem że są one zaznaczone na mapie kolorem pomarańczowym), miasta Polski.

PRZEDSZKOLAKU  przyjrzyj się mapie Polski i razem z rodzicem odszukaj najdłuższe rzeki Polski spróbuj odczytać ich nazwy, odszukaj na mapie nasze miasto, wskaż stolicę Polski, zapytaj rodzica co na mapie jest oznaczone kolorem pomarańczowym, co zielonym, a co oznaczają czerwone punkty na mapie.

RODZICU  pomóż dziecku w jego pierwszym czytaniu mapy

5.Opowiadanie  M.Orłonia ,,O Lechu i biały orle”

Strudzona była drużyna Lecha. Ile to już dni wędrówki mieli poza sobą? Ile wykarczowanych drzew? Ile przebytych brodów rzecznych? Ile zwierzyny padło pod strzałami złuków i ostrzami oszczepów? Ile ognisk rozpalono po drodze? Któż to zliczy? Szli tak, by znaleźć miejsce na założenie grodu, by znaleźć ziemię, na którą sprowadzą żony i dzieci, aby osiąść tu na zawsze. Odpoczywali właśnie po kolejnym męczącym dniu wędrówki. Część wojów legła w cieniu rozłożystych dębów, część poiła strudzone konie, część przygotowywała jadło na wieczerzę. Od rozpalonych ognisk szedł zapach dymu i pieczonego mięsiwa. Lech stał na skraju puszczy, wodził wzrokiem po rozciągającej się przed nim równinie izamyślił się głęboko. Może wspominał braci: Czecha i Rusa, z którymi rozstał się niedawno? Oni również poszli szukać sposobnego miejsca na osiedlenie. A może wracał myślami do ziemi, z której wyszli, w której pozostawili swoich współplemieńców? A może rozważał, czy by nie osiąść właśnie tu, na tej równinie na skraju puszczy? Przecież puszcza w zwierzynę bogata, ziemia zda się urodzaj zapowiadać, a jeziora rybę wszelką obiecują. Ale ziemi, na której mają rodzić się ich dzieci i wnuki, nie wybiera się pochopnie. To jest ziemia na zawsze. Może więc są ziemie piękniejsze, bogatsze, bezpieczniejsze? Myślał być może nad tym Lech, wodząc wzrokiem po równinie i bezchmurnym niebie. Nagle ptak nieznany pojawił się nad jego głową. Połyskiwał bielą szeroko rozpostartych skrzydeł. Potem zatoczył łuk nad wiekowym dębem, rosnącym na skraju puszczy, na niewielkim wzgórzu. Lech, zaciekawiony ptakiem i jego dziwnym lotem, zbliżył się do drzewa i ujrzał w nim gniazdo wielkie i wychylające się z niego główki białych piskląt. Otwarte dziobki prosiły o pokarm. Białopióry ptak przysiadł na skraju gniazda i troskliwie je karmił. Ożywił się nagle Lech, rozchmurzyło się jego czoło i gromkim głosem wojów do siebie przywołał. A gdy przy nim stanęli, powiedział: – Tu zostaniemy. Tu będzie nasze gniazdo. Aten biały ptak, karmiący pisklęta – naszym znakiem. A gród, który zbudujemy, Gnieznem nazwiemy. Ucieszyli się wojowie, że zakończyła się ich uciążliwa wędrówka, że miejsca swego doszli i głośnym „hura!” postanowienie Lecha poparli. I w ten sposób biały orzeł stał się ptakiem królewskim na ziemi Lecha, i tak doszło do powstania pierwszego grodu, później Gnieznem zwanego.

RODZICU przeczytaj dziecku powyższe opowiadanie i na jego zakończenie zadaj pytania

− Czego szukał Lech ze swoją drużyną?

− Czy miejsce, w którym przystanęli, spodobało mu się?

 − Co robił orzeł, którego dojrzał Lech?

− Czy Lech zdecydował się osiąść w tym miejscu?

− Jak nazwał gród, który tam zbudował?

− Co było jego znakiem?

PRZEDSZKOLAKU wysłuchaj uważnie opowiadanie ,a następnie odpowiedź na pytania które zada Ci rodzic

 

6. Warszawska Syrenka  -opowiadanie

Nad rzeką Wisłą znajdowała się osada rybacka. Mieszkali tam Wars i Sawa. Wars był rybakiem, który łowił ryby w Wiśle. Sawa zajmowała się domem. W Wiśle, obok osady, mieszkała mała Syrenka. Bawiła się blisko brzegu ze swoją przyjaciółką rybką. Znana była flisakom spławiającym drewno Wisłą. Zawsze witali ją radośnie. Pewnego dnia Syrenka postanowiła popłynąć z flisakami do dalekiego morza. Pożegnała Warsa i Sawę i udała się w podróż z flisakami. Gdy z rybką dopłynęły do morza, okazało się, że rybka nie może żyć w słonej, morskiej wodzie. Zrozpaczona Syrenka usiadła na skale i zaczęła płakać. Zobaczyły ją córki króla Bałtyku. Zaprowadziły Syrenkę do swojego ojca, który przerażał swoim wyglądem, swoją postawą królewską. Król wysłuchał Syrenki i postanowił, że jego słudzy – bałwany morskie – doprowadzą ją do Wisły. Dał jej też tarczę i miecz, żeby nim strzegła miasta, które powstanie z osady rybackiej, gdzie mieszkali Wars i Sawa. Syrenka wróciła do swojej osady. I tak, jak przepowiedział król Bałtyk – z osady powstało piękne, duże miasto, nazwane na cześć założycieli osady Warszawą. Na cześć Syrenki warszawiacy wystawili jej pomnik nad Wisłą i umieścili jej podobiznę w herbie Warszawy

W poniższych linkach wykorzystując karty pracy dla 5 i 6 latków proponujemy wspólne (z rodzicem) lub samodzielnie (dziecko) przeczytanie komiksu o warszawskiej Syrence str 80oraz tekstu zamieszczonego pod zdjęciem  str 34

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_ksiazka/mobile/index.html#p=82

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=36

RODZICU porozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat naszej stolicy i znanych jej obiektów oraz herbu opowiedz  mu o niej wykorzystując chociażby ilustracje zamieszczoną na str 81 (powyższy link), wyjaśnij znaczenie słowa stolica.

PRZEDSZKOLAKU  posłuchaj lub przeczytaj samodzielnie  komiks i tekst pod ilustracją warszawskiej Syrenki. Dodatkowo 6 latki – wykonajcie ćwiczenie na str 35(dokończ rysunek Syrenki  - rysuj po wykropkowanych śladach.

7.Posłuchajcie piosenki o warszawskiej syrence

PRZEDSZKOLAKU postaraj się nauczyć na pamięć nowej piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=c-id729zpjs

8. Unia Europejska

Przybliżając temat związany z Unią Europejską proponujemy oglądnięcie mapy Europy , wskazanie na niej Polski . Następnie omówienie i wskazanie innych krajów tj np Grecja , Włochy, Holandia, Francja …….. Prosimy o przybliżenie dzieciom informacji  i ciekawostek na temat tych krajów (charakterystyczne budowle, potrawy, zwroty grzecznościowe w językach narodowych tych państw itp.)

Aby pomóc dziecku zrozumieć przynależność poszczególnych państw do Unii Europejskiej oraz poznanie jej symboli (hymnu, flagi)  pomocne będą  filmiki  w poniższych linkach oraz piosenka.

https://www.youtube.com/watch?v=h58YVP1Zvmw

https://www.youtube.com/watch?v=Dxy1Z-8dV8M

https://www.youtube.com/watch?v=5VVAotBHuiM

 

Dodatkowo 6 latki   prosimy o wykonanie ćwiczenia w kartach pracy (poniższe linki) str 38,39 oraz str  36 i 37 (tu powtarzamy umiejętności matematyczne)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=41

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=39

  5 latki  ćwiczenia str 31- 35 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=36

 

9.Proponujemy krótkie ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem kostki do gry wg instrukcji w poniższym linku

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_ksiazka/mobile/index.html#p=37

 

POZDRAWIAMY WSZYSTKICH I ŻYCZYMY MIŁEJ ZAWABY I PRACY

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

 

 Propozycje zajęć i zabaw 04. 05. 2020 - 08.05.2020

 

 

WITAJCIE PRZEDSZKOLAKI, WITAJCIE RODZICE

 

TEMAT: W ŚWIECIE MUZYKI

 

  1. Zabawy z literkami. Liczymy, piszemy i czytamy.

      RODZICU obserwuj jak Twoje dziecko poradzi sobie z tymi zadaniami.

6l.-https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf(s.24, 25, 26, 27)

5l.-https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ks-5l-kp-cz4.pdf(s.20-27)

 

PRZEDSZKOLAKU  teraz liczymy, piszemy i czytamy.  W kartach prac na stronie 24 policz figury w każdym wzorze. Wpisz do okienek pod wzorami odpowiednie liczby. Następnie odszukaj wśród naklejek kartoniki z literami. Naklej je pod liczbami zgodnie z powstałym kodem z ćwiczenia u góry. Przeczytaj wyrazy, które otrzymałeś.

PRZEDSZKOLAKU oglądnij obrazki na kolejnej stronie. Nazwij i wskaż znane tobie instrumenty. Przeczytaj nazwy instrumentów w kratkach i połącz je z danym instrumentem.

PRZEDSZKOLAKU Nazwij instrumenty przedstawione na zdjęciach. Odszukaj wśród naklejek kartoniki z brakującymi literami z ich nazw. Naklej je w odpowiednich miejscach.

 

RODZICU przygotuj z wyprawki plastycznej kartkę z zdaniami oraz obrazkami do tych zdań. Potrzebne jeszcze będą nożyczki, kartka i klej.

Darek ma niebieski rower. To jest mapa polski. Mama dekoruje tort owocami. Tata naprawia motocykl. Tata Adama jest policjantem.

PRZEDSZKOLAKU wytnij zdania i odpowiadające im obrazki.  Teraz przyklej na kartce obrazki a pod nimi zdania. Przeczytaj te zdania.

 

2.Poznajemy postać Fryderyka Chopina.

RODZICU powiedz  dziecku kilka informacji o polskim kompozytorze.

Fryderyk Chopin był polskim kompozytorem i pianistą. Urodził się ponad 200 lat temu w Polsce (Żelazowa Wola)., a zmarł  około 170 lat temu we Francji w Paryżu. Już w wieku 7 lat wydał swój pierwszy utwór i zaczął koncertować w domach bogatych ludzi. Często w jego utworach pojawiają się elementy muzyki ludowej. Jako pianista był samoukiem. Ukończył studia w wieku 19 lat. Był muzycznym geniuszem. Gdy miał 20 lat wyjechał do Francji. Do Polski już nie wrócił. Często koncertował, uczył gry na pianinie i pisał nowe utwory.

PRZEDSZKOLAKU wysłuchaj uważnie informacji. Teraz wykonaj ćwiczenia w kartach prac na stronie 28,29.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf(s.28,29)

 

     3.Słuchamy muzyki poważnej

    RODZICU I PRZEDSZKOLAKU posłuchajcie utworu  Fryderyka  Chopina -      

    Walc a-moll lub inny.

    https://www.youtube.com/watch?v=LZXJf_r9Qyk   

    PRZEDSZKOLAKU odpowiedz na pytania.

    -O czym może opowiadać utwór?

    -Co czuliście słuchając go?

    -Czy on był wesoły , czy smutny?

    -Jakich barw użylibyście , chcąc przedstawić taki nastrój?

    -Jak można go przedstawić ruchowo?

    PRZEDSZKOLAKU pożycz od swojej mamy apaszkę i zatańcz z nią do   muzyki Fryderyka Chopina.

   Teraz przygotuj farby i dużą kartkę i maluj na niej farbami to co podpowiada ci wyobraźnia do słuchanej  muzyki.

 

4.Co to jest muzyka? Czy wiecie jak nazywają się znaki muzyczne?

RODZICU  wyjaśnij dziecku, że muzyk patrząc na nuty potrafi przypisać im odpowiednie dźwięki. Na początku zapisu nutowego jest klucz wiolinowy, potem jest zapis nutowy.

PRZEDSZKOLAKU rysuj na kartce wybrane nuty.

 

5.Muzyczna rymowanka.

RODZICU czytaj dziecku rytmicznie tekst.

Muzyka, muzyka wszędzie jest,

Słyszymy ją w lesie, na łące też.

Słyszymy ją w domu, gdy cicho jest,

Słyszymy ją także, gdy pada deszcz.

Muzyka, muzyka wszędzie jest.

PRZEDSZKOLAKU powtarzaj rytmicznie zdania i klaszcz przy tym w ręce.

 

RODZICU przygotuj dziecku małą butelkę plastikową, groch, kaszę lub ryż; plastelinę, bibułę lub papier kolorowy.

PZEDSZKOLAKU wykonaj z przygotowanych materiałów instrument muzyczny.  Plasteliną, bibułą lub papierem kolorowym ozdabiaj butelkę.

Zaśpiewaj swoją ulubioną piosenkę i zagraj do niej na swoim nowym instrumencie.

 

POZDRAWIAMY WAS BARDZO CIEPLUTKO

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ I ZABAW 27.04.2020 - 30.04.2020   

 

 

Jak się macie SŁONECZKA?

U nas wszystko dobrze tylko mocno za Wami tęsknimy!!!

Pamiętacie przysłowie:Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Taką właśnie mamy teraz pogodę, ale dobrze że możecie już wyjść na spacer z rodzicami, pojeździć na rowerze ( trenujcie jazdę na dwóch kółkach, trzymamy kciuki) czy też hulajnodze. Pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa, nie zapominajcie o zakładaniu maseczki na buzie.

 

Temat: W teatrze.

 

1.Wesołe zabawy z literką „H”, „h”.

PRZEDSZKOLAKU oglądnij obrazek przedstawiający dziewczynkę na hamaku  (kp. s.) -i opowiedz co się na nim dzieje , odpowiadając na pytania:

-Kto leży w hamaku?

-Co robi Hania leżąc w hamaku?

-Kogo jeszcze widać na obrazku?

-Jak ma imię chłopiec?

-Czym bawi się Hubert?

-Od kogo dostał chłopiec helikopter?

- Wskaż na obrazku to, co w swojej nazwie ma głoskę h

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf (s.14)

Podziel słowo HAMAK na sylaby, na głoski

-co słyszysz na początku słowa HAMAK, co na końcu, policz ilość samogłosek, policz literki

RODZICU przygotuj dziecku duża kartkę, kredki i pisaki.

PRZEDSZKOLAKU na środku kartki napisz wielką i mała literkę H,h, a wokół niej narysuj  obrazki, w których nazwach jest nowo poznaną litera H.

Wykonaj ćwiczenia w kartach prac  utrwalające poznaną literę str.15-17.

 

2.Zabawy - jak powstaje cień?

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem na temat: Co to jest teatr? Odwołaj się do wiadomości, przeżyć i doświadczeń dziecka. (Czy teatr to tylko budynek? Co jest potrzebne aby stworzyć teatr?, Czy w teatrze występują tylko ludzie?)

Ćwiczenia z lampą – obserwowanie jak powstaje cień.

RODZICU zasłoń okno, zapal lampkę, której światło jest skierowane na pustą ścianę.

PRZEDSZKOLAKU wybierz trzy  duże klocki lub inne przedmioty. Ułóż jeden obok lampy, drugi za lampą, trzeci między lampą a ścianą na którą pada światło.

-Który przedmiot daje cień?

Cień powstaje tylko wtedy, gdy światło pada na dany przedmiot.

Teraz wybierz inne przedmioty, zabawki i pobaw się z cieniem.

Wykonaj ćwiczenia w kartach prac (s.18-20)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf(s.18-20)

 

5latki zapraszamy do wykonania ćwiczeń w karty prac s.12,13.

 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf(s.12,13)

 

3.Zapraszamy do przeczytania dziecku opowiadania  S.Karaszewskiego : „Bardzo ważna rola.”

RODZICU przeczytaj dziecku poniższe opowiadanie i na jego zakończenie zadaj pytania;

-Co postanowiły starszaki?

-O czym było przedstawienie?

-Czy Michał rozpoznał na scenie swoją siostrę?

-Co grała Zosia?

PRZEDSZKOLAKU wysłuchaj uważnie opowiadania.

 

Starszaki coraz częściej myślały o szkole. Powoli wyrastały z przedszkola, tak jak się

wyrasta z przyciasnych butów czy kusego ubranka. Wyobrażały sobie, jak będzie w nowym miejscu.

– Jesteśmy już prawie uczniami – powiedziała Zosia. – Zanim pożegnamy przedszkole, może warto pokazać młodszym kolegom, czego nauczyliśmy się tutaj.

I starszaki w porozumieniu z panią postanowiły przygotować teatrzyk.

Dzieci przez wiele dni uczyły się swoich ról. Recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły różne tańce. Po kilku próbach starszaki znały swoje role na pamięć. Na scenie czuły się pewnie, jak prawdziwi aktorzy. Prawie wcale nie zapominały, co mają powiedzieć i rzadko się myliły. Pomagały paniom z przedszkola w przygotowaniu kolorowych dekoracji i kostiumów.

– Będzie teatrzyk w przedszkolu – powiedziała Zosia przy kolacji.

– Teatrzyk? – zainteresował się braciszek Zosi. Misiek był w najmłodszej grupie tego samego przedszkola. Był bardzo dumny ze swej starszej siostry. Ona wszystko wiedziała, wszystko umiała i pomagała Miśkowi we wszystkim.

– Taki teatrzyk z kukiełkami? – spytał Misiek.

– Nie, bez kukiełek. Sami będziemy grali. Same starszaki!

– Ty, Zosiu, też?

– O tak! Będę grała Bardzo Ważną Rolę!

Nadszedł dzień uroczysty, niecierpliwie wyczekiwany w przedszkolu.

W dużej sali przedszkolnej kurtyna zasłaniała scenę. Przed zasłoną stanęły rzędy krzesełek dla widzów.Wszystkie grupy przedszkolne z wyjątkiem starszaków zasiadły na widowni. Wszystkie starszaki zniknęły w szatni, która zmieniła się w teatralną garderobę. Starszaki przebierały się w kostiumy specjalnie przygotowane dla aktorów przedstawienia.

Rozległ się gong i kurtyna odsłoniła scenę z kolorowymi dekoracjami.

Rosła tam piękna, rozłożysta jabłoń. Za jabłonią było pole i łąka, a za łąką las. Między łąką a lasem płynęła rzeka. A w tej rzece pluskały się ryby.

Między sceną a widownią stał duży zegar. Z tarczą podzieloną na cztery części i jedną wskazówką. Nie pokazywał godzin, ale pory roku. Każda pora roku była w innym kolorze. Zima – biała, wiosna – zielona, lato – złote, jesień – brązowa.

Na scenę wbiegły starszaki i zaśpiewały piosenkę o porach roku. Bim! – zegar zadzwonił jeden raz. Wskazówka pokazała białe pole z napisem ZIMA. Rozległ się szum wiatru i sypnął śnieg. Na scenie zrobiło się biało. Gałązki jabłoni pokryły się szronem. Jabłonka trzęsła się z zimna i miała bardzo smutną minę. Po chwili, przykryta kołderką śniegu, zasnęła na stojąco. Na scenę wbiegły dzieci przebrane za leśne zwierzęta. Były tam sarenki, jelonki, zajączki i ptaki zimujące. Takie, co nie odleciały do ciepłych krajów. Bardzo smutne, zmarznięte i głodne zwierzęta drżały z zimna. Szukały pożywienia pod śniegiem.

Na scenę wbiegły dzieci w zimowych ubrankach i chłopiec przebrany za leśniczego. Dzieci sypały smakołyki dla ptaków do karmnika i wieszały słoninkę na gałęziach jabłonki. Leśniczy wykładał siano, marchew i kapustę dla czworonożnych mieszkańców lasu. Głodne zwierzęta najadły się do syta i zatańczyły z radości.

Misiek wpatruje się w scenę. Gdzie Zosia? Nigdzie jej nie ma. Jak to, przecież Zosia miała grać Bardzo Ważną Rolę!

Bim-bam! – zegar zadzwonił dwa razy. Wskazówka pokazała zielone pole z napisem WIOSNA. Zaczął padać deszcz. Śnieg na polach roztopił się. Wyparował szron z gałęzi jabłoni. Zazieleniły się pola, łąki i drzewa w lesie. Jabłonka obudziła się i uśmiechnęła radośnie. Jej gałązki pokryły się białymi kwiatami i młodymi listkami. Wokół drzewa tańczyły dzieci przebrane za pszczoły i motyle. Z ciepłych krajów przyleciały jaskółki, żurawie i bociany.

Misiek obserwuje scenę. Coraz bardziej się niepokoi. Gdzie Zosia? Nigdzie jej nie ma! Jak to? Przecież Zosia miała grać Bardzo Ważną Rolę!

Bim-bam-bom! – zegar zadzwonił trzy razy. Wskazówka przesunęła się na złote pole z napisem LATO. Słońce świeciło coraz mocniej. Zieleń na polach i łąkach zastąpiły żółto-złote kolory dojrzewającego zboża i żółknących traw. Jabłonka miała bardzo zadowoloną minę. Pod przekwitającymi kwiatami pojawiły się zawiązki owoców. Szybko rosły jak nadmuchiwane baloniki. Zmieniały się w zielone jabłka. Po minie jabłonki widać było, że jest jej ciężko. Ciężar rosnących owoców przygina ręce – gałęzie jabłonki – do ziemi.

Misiek wypatruje Zosi na scenie. Zbiera mu się na płacz. Gdzie Zosia? Nigdzie jej nie ma!

A przecież Zosia miała grać Bardzo Ważną Rolę! Bim-bam- bom-bum! – zegar zadzwonił cztery razy. Wskazówka pokazała pole brązowe z napisem JESIEŃ. Zachmurzyło się. Las przybrał jesienną szatę z liści żółtych, czerwonych i brązowych. Powiał jesienny wiatr. Dzieci przebrane za kolorowe liście zatańczyły na scenie. Wiatr strąca dojrzałe, czerwone owoce z jabłoni. Im więcej owoców ląduje na ziemi, tym większa ulga maluje się na twarzy drzewa. Gdy spada ostatnie jabłko, jabłonka unosi ręce – gałęzie – do góry i tańczy radośnie. Dookoła niej tańczą pszczoły, motyle, ptaki i leśne czworonogi. Na scenę wchodzą dzieci z koszykami i, śpiewając, zbierają jabłka.

Wieje w polu psotny wiatr

i jabłonką trzęsie,

a z jabłoni jabłek grad

szur, szur przez gałęzie!

Starszaki z koszykami pełnymi jabłek schodzą ze sceny. Idą między widzów. Rozdają dzieciom dojrzałe, słodkie owoce.

Jabłko, co czerwienią lśni,

do przedszkola niosę.

Jeśli zechcesz, oddam ci,

weź, jabłuszko, proszę!

Stojące na scenie drzewo jabłoni macha gałęziastą ręką do Miśka. – Zosia! – woła uradowany chłopiec i biegnie do siostry. Wbiega na scenę i rzuca się w objęcia dziewczynki. – Nie poznałem cię, bo się przemieniłaś w jabłonkę! A przecież cały czas patrzyłem na ciebie, Zosiu! Nie mogę uwierzyć, że to ty! A Zosia na to: – Mówiłam, Michałku, że gram w przedstawieniu Bardzo Ważną Rolę!

 

4.Ćwiczynia dykcyjne.

RODZICU  przeczytaj po kolei dziecku zdania powoli i wyraźnie.

PRZEDSZKOLAKU powtarzaj po rodzicu.

-Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.

-Gdzie mieszka Śnieżka?

-Sasza szedł suchą szosą.

-Stół z powyłamywanymi nogami.

-W smoczej jamie syczy smok.

-W  Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.

Rodzicu nagraj zabawy słowem na dyktafon a potem posłuchajcie wspólnie jak brzmią wypowiedzi.

 

5.Posłuchajcie piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

 

6.Domowy teatr.

RODZICU proponujemy Wam zabawę w teatr. Ty będziesz reżyserem- fotografem a dziecko aktorem. Pozwól Mu przymierzać różne stroje oczywiście pod Twoją kontrolą. Na koniec zabawy zrób dziecku zdjęcie w wybranym stroju teatralnym i prześlij nam na emaila., a my umieścimy je na stronie naszego przedszkola. Wesołej zabawy.

PRZEDSZKOLAKU posłuchaj co powie Ci rodzic. Pomyśl jaką rolę chciałbyś zagrać w teatrze i jaki strój będzie Ci do tego potrzebny. Kiedy już będziesz gotowy w przebraniu teatralnym zagraj krótką scenkę, a na koniec rodzic zrobi Ci zdjęcie i prześle do nas.

Och słoneczka już nie możemy się doczekać waszych pomysłów. Bądźcie kreatywne i bawcie się przy tym wesoło.

 

7.Moja ulubiona bajka, baśń.

RODZICU przygotuj dziecku kartkę, kredki, pisaki.

PRZEDSZKOLAKU narysuj swoją ulubioną bajkę lub baśń.

 

8.Zabawy matematyczne

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz4.pdf(s.19-23)

PRZEDSZKOLAKU wykonaj ćwiczenia w kartach prac (s.19-23)

5latki też zapraszamy do ćwiczeń , wykonajcie zadania w kartach prac od s.14-19

 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ks-5l-kp-cz4.pdf(s.14-19)

 

Przed nami majowy weekend, życzymy Wam miłego wypoczynku, radosnych chwil i wesołej zabawy.

Małgorzata Wysmułek gosia.1@op.pl     Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ I ZABAW 20.04.2020 - 24.04.2020   

 

                                              WITAMY NASZE SŁONECZKA

To już kolejny tydzień kiedy niestety nie możemy się zobaczyć i razem pracować oraz bawić się na naszej przedszkolnej sali. Mamy nadzieję że niebawem to nastąpi. Tymczasem przygotowałyśmy dla was kolejne zabawy, ćwiczenia i zadania na odległość. Życzymy Wam miłej zabawy i pracy.

 

W tym tygodniu proponujemy temat związany z ekologią

TEMAT: Dbamy o naszą planetę

 

1. Na początek uczymy się na pamięć poniższej rymowanki

O przyrodę dbamy! 

Nie łamiemy, nie niszczymy

 i nic nie deptamy

PRZEDSZKOLAKU naucz się na pamięć powyższej rymowanki, przeczytaj razem z rodzicem tekst zamieszczony w poniższym linku i wykonaj zadanie wg polecenia. ,,Narysuj siebie dbającego o przyrodę”

RODZICU  spróbuj porozmawiać z dzieckiem i wspólnie wyjaśnić co to znaczy dbać o przyrodę ,  a następnie pobawcie się w mówienie tej rymowanki  z różną intonacją i różnymi emocjami ( z radością, smutkiem ,złością, strachem itp.) Przeczytajcie także  wspólnie tekst zamieszczony na str 3(poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=4

 

2.Praca na podstawie wiersza A. Widzowskiej Przyjaciele przyrody. (poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=11

RODZICU Oglądnij z dzieckiem obrazki, poproś go aby porównało je. Zadaj pytania pomocnicze

− Czym różnią się obrazki?

− Czy łatwo rozpoznać, że to jest to samo miejsce?

Dlaczego?

− Który obrazek ci się podoba? Dlaczego?

NASTĘPNIE przeczytaj wiersz i zadaj pytania.

− Czy dzieci z przedszkola wiedzą, że o Ziemię należy dbać? Dlaczego?

− Do czego zachęca wiersz?

 − Co ma się stać tym, którzy nie dbają o przyrodę?

PRZEDSZKOLAKU oglądnij obrazki, porównaj je o odpowiedź na pytania które zada ci rodzic. Wykonaj ćwiczenie zgodne z poleceniem w książce.

 

3.Proponujemy (jeśli jesteście w posiadaniu takich książek) oglądanie albumów przyrodniczych , książek przyrodniczych przedstawiających roślinność w Polsce  oraz mapy fizycznej Polski, ze wskazaniem dużych obszarów leśnych takich jak: Puszcza Kampinoska , Puszcza Białowieska, Tatrzański Park Narodowy , 

RODZICU Wyjaśnij,  że lasy są nazywane płucami Ziemi, bo produkują tlen, którym oddychamy, zatrzymują także pył i kurz, oczyszczając powietrze. Lasy to też domy zwierząt i teren, gdzie rośnie wiele roślin. Są również miejscem relaksu i odpoczynku dla nas, ludzi. Możemy w nich zbierać grzyby, jagody, poziomki, jeżyny, maliny… Z wybranych przez leśników drzew, po ich ścięciu i wysuszeniu, robimy meble, podłogi, a nawet domy. Drzewa iglaste (sosna, jodła, świerk) wydzielają olejki eteryczne, a z ich żywicy robi się syropy

PRZEDSZKOLAKU posłuchaj uważnie i staraj się zapamiętać jak najwięcej informacji.

 

4. Historyjka obrazkowa ćwiczenia w myśleniu przyczynowo skutkowym

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=9

PRZEDSZKOLAKU  oglądnij historyjkę pomyśl przez chwilę i spróbuj opowiedzieć ją rodzicowi co było najpierw, co się wydarzyło, jak zakończyła się historyjka. Wypowiadaj się całymi zdaniami.

RODZICU  wysłuchaj opowiadaną przez dziecko historyjkę , zadaj dodatkowe pytania i sprawdź wiedzę swojego dziecka

− Dlaczego drzewko uschło?

−  Co nam dają drzewa.

 

5.Opowiadanie  L.Łącz  pt ,,Leśne opowieści”

 

RODZICU przeczytaj dziecku poniższe opowiadanie i na jego zakończenie zadaj pytania

− O co martwiły się drzewa, widząc ludzi zbliżających się do lasu?

− Jak rodzina zachowywała się w lesie?

− Czy drzewom podobało się zachowanie ludzi?

PRZEDSZKOLAKU wysłuchaj uważnie opowiadania

opowiadanie

 - Popatrzcie, jacyś ludzie jadą na rowerach w naszą stronę – powiedziała nagle, w środku gęstego lasu, wysoka sosna do swoich koleżanek. – Pewnie znowu zatrzymają się na naszej polanie i zostawią po sobie pełno śmieci. Pamiętacie, jak było w zeszłą niedzielę? – Pamiętam, pamiętam – westchnął stary dąb. – Pogniecione papiery, jakieś słoiki, torebki foliowe. Ohyda! – Właśnie, ale tamci byli jacyś inni. Ci wyglądają na rodzinę, bo są i starsze osoby, i dzieci. Wszyscy mają kaski na głowach i takie fajne odblaski na kurtkach. Tamci, tydzień temu, strasznie hałasowali i krzyczeli do siebie. – I pewnie przez to, że nie mieli kasków i jechali slalomem między drzewami, ten jeden spadł z roweru i uderzył się w głowę o mój własny korzeń – dodała osika. – A co pani się tak trzęsie? – zakpił dąb. – Znów się pani czegoś boi? – Trochę się boję – przyznała się osika. – Czego tym razem? – Na przykład tego, że się tu zatrzymają, wyjmą nóż i powycinają na moim pniu jakieś litery. Wszystkie drzewa zamilkły wystraszone. Zapanowało pełne zgrozy milczenie. Rzeczywiście, taka perspektywa wydawała się być przerażająca. – Nie bójcie się – odezwała się w końcu sosna. – Ci ludzie jadą cały czas ścieżką i wcale nie wrzeszczą. Wszystkie drzewa wpatrywały się więc w jedną stronę, gdzie spodziewały się zobaczyć wyjeżdżających zza zakrętu rowerzystów. Po chwili na ścieżce pojawiło się pięć osób – rodzice i troje dzieci. Jadąc, rozglądali się, wyraźnie szukając miejsca na odpoczynek. W końcu trafili na słoneczną polanę. – Zatrzymajmy się tu – poprosiła mama. – Piękne miejsce. Możemy odpocząć i coś zjeść. Jestem bardzo głodna, zmęczyło mnie pedałowanie w takim tempie. Ledwo za wami nadążyłam. – Oj, coś nie masz kondycji – roześmiał się tata. – Dawniej to ja nie mogłem cię dogonić. – Kiedy to było! Teraz nawet dzieci są ode mnie szybsze i nie męczą się tak prędko. – Tak, tak, mamo – wtrącił się mały chłopiec. – Musisz częściej jeździć na rowerze, a nie ciągle samochodem. Dla zdrowia i dla przyjemności. – To prawda – mama wyjęła z płóciennej torby kanapki, jabłka i kompot w szklanym pojemniku, a tata zdjął z roweru zwinięty koc. Cała rodzina usiadła i jadła z apetytem. – Widzę, że na świeżym powietrzu nawet niejadki jedzą po trzy kanapki – zażartował tata. – Kończcie już. Najlepiej popijcie wodą mineralną. Pobawimy się. Może w wyścigi slalomem między drzewami? Albo… kto przejdzie po tym zwalonym pniu i nie spadnie? – Ja na pewno wygram! – pisnął najmłodszy chłopczyk. – Wygrasz, bo rodzice, jak zwykle, dadzą ci fory – mruknął starszy. – Wcale nie! – Wcale tak! – Nie sprzeczajcie się już! – tata tymczasem układał na polanie suche gałązki. – Tu będzie miejsce startu, a tu meta. Ustawcie się! Zaczynamy! – A mama? – spytała mała dziewczynka. – Ja chwilę odpocznę, bo potem nie będę miała siły wrócić. Poleżę na słońcu, może się nawet trochę opalę. Dobrze, że wzięłam krem z filtrem przeciwsłonecznym. Poprzednim razem spaliłam sobie nos. – Pamiętam, wyglądałaś jak klaun z cyrku – zaśmiał się najmłodszy chłopiec. Na leśnej polanie zaczęły się zawody sportowe. Czas mijał szybko i przyjemnie, ale w końcu zasapany tata zdecydował, że powoli pora wracać do domu. Wszyscy zaczęli zbierać śmieci, papierki, butelki. Wsiedli na rowery i odjechali. W lesie panowała cisza. Było już późne popołudnie, ptaki śpiewały coraz ciszej, zwierzęta też układały się do snu. Drzewa trwały w milczeniu. – Nie do wiary! Wszystko wysprzątali – przerwała milczenie sosna. – Bardzo mili ludzie. – Rzeczywiście, mili – potwierdził dąb. – Żeby wszyscy byli tacy! – A właściwie dlaczego ludzie, nawet starsi wiekiem, jeżdżą na wycieczki rowerami? – zamyślił się krzak leszczyny. – Jestem najniższy i widziałem, że ta pani była naprawdę zmęczona, a samochodem byłoby jej łatwiej. – Jazda rowerem jest o wiele przyjemniejsza i bardziej korzystna dla zdrowia – zatrzęsła się osika. – Pomyśl tylko – gdyby ludzie przyjeżdżali do lasu samochodami, ile byłoby tu spalin i dymu w powietrzu. Dawno byś usechł! – Ojej, to straszne! – posmutniał krzak leszczyny. I już nic więcej nie odpowiedział, bo przyznał w duchu, że osika jest bardzo mądra, chociaż tchórzliwa.

 

6.Projektujemy odznakę ,,PRZYJACIELA PRZYRODY”

Na podstawie poniższego linku inspirujemy się do pracy plastycznej i tworzymy własną odznakę

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=10

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem na temat obrazków, wysłuchaj jego pomysłu na odznakę   pomóż narysować kółko

PRZEDSZKOLAKU  oglądnij obrazki różnych odznak powiedz co na nich jest , zastanów się jak będzie wyglądać Twoja odznaka. Wykonaj pracę na kartce w kształcie koła. Poproś rodzica aby zrobił zdjęcie i przesłał  do nas drogą mailową twoją pracę . Bardzo się ucieszymy  widząc jak twórczo pracujesz.

7.Posłuchajcie piosenki 

https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

 

8.Proponujemy oglądnąć filmiki o tematyce ekologicznej które będą podsumowaniem naszych wiadomości 

https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs

https://www.youtube.com/watch?v=9Py9h5C5bxY

https://www.youtube.com/watch?v=msyPppuj8yg

 

 

DODATKOWO  6 latki

Prosimy  wykonać ćwiczenia str 10 i str 11 (poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=12

DODATKOWO  5 latki

Prosimy wykonać ćwiczenia str 10 i str 11 (poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=12

PONADTO W TYM TYGODNIU 

1.Pobawimy się z literką  ,,Ż”,,ż” oraz utrwalimy  działania matematyczne w zakresie 10  

PRZEDSZKOLAKU wykonaj ćwiczenia zgodnie z poleceniami str 3 – 7  (6 latki)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=4

 

           

NA KONIEC:

Pozdrawiamy  Was cieplutko i życzymy miłego czasu spędzonego przy zadaniach wg naszych propozycji. Czekamy na zdjęcia wykonanych przez  Was odznak ,,PRZYJACIEL PRZYRODY”  Rodzicom życzymy dużo cierpliwości i nadziei na lepsze jutro.   

                          Pa dzieciaki bądźcie grzeczne i myślcie twórczo.

Małgorzata Wysmułek  gosia.w1@op.pl    Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

PROPOZYCJE ZAJĘĆ I ZABAW 20.04.2020 - 24.04.2020   

 

                                              WITAMY NASZE SŁONECZKA

To już kolejny tydzień kiedy niestety nie możemy się zobaczyć i razem pracować oraz bawić się na naszej przedszkolnej sali. Mamy nadzieję że niebawem to nastąpi. Tymczasem przygotowałyśmy dla was kolejne zabawy, ćwiczenia i zadania na odległość. Życzymy Wam miłej zabawy i pracy.

 

W tym tygodniu proponujemy temat związany z ekologią

TEMAT: Dbamy o naszą planetę

 

1. Na początek uczymy się na pamięć poniższej rymowanki

O przyrodę dbamy! 

Nie łamiemy, nie niszczymy

 i nic nie deptamy

PRZEDSZKOLAKU naucz się na pamięć powyższej rymowanki, przeczytaj razem z rodzicem tekst zamieszczony w poniższym linku i wykonaj zadanie wg polecenia. ,,Narysuj siebie dbającego o przyrodę”

RODZICU  spróbuj porozmawiać z dzieckiem i wspólnie wyjaśnić co to znaczy dbać o przyrodę ,  a następnie pobawcie się w mówienie tej rymowanki  z różną intonacją i różnymi emocjami ( z radością, smutkiem ,złością, strachem itp.) Przeczytajcie także  wspólnie tekst zamieszczony na str 3(poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=4

 

2.Praca na podstawie wiersza A. Widzowskiej Przyjaciele przyrody. (poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=11

RODZICU Oglądnij z dzieckiem obrazki, poproś go aby porównało je. Zadaj pytania pomocnicze

− Czym różnią się obrazki?

− Czy łatwo rozpoznać, że to jest to samo miejsce?

Dlaczego?

− Który obrazek ci się podoba? Dlaczego?

NASTĘPNIE przeczytaj wiersz i zadaj pytania.

− Czy dzieci z przedszkola wiedzą, że o Ziemię należy dbać? Dlaczego?

− Do czego zachęca wiersz?

 − Co ma się stać tym, którzy nie dbają o przyrodę?

PRZEDSZKOLAKU oglądnij obrazki, porównaj je o odpowiedź na pytania które zada ci rodzic. Wykonaj ćwiczenie zgodne z poleceniem w książce.

 

3.Proponujemy (jeśli jesteście w posiadaniu takich książek) oglądanie albumów przyrodniczych , książek przyrodniczych przedstawiających roślinność w Polsce  oraz mapy fizycznej Polski, ze wskazaniem dużych obszarów leśnych takich jak: Puszcza Kampinoska , Puszcza Białowieska, Tatrzański Park Narodowy , 

RODZICU Wyjaśnij,  że lasy są nazywane płucami Ziemi, bo produkują tlen, którym oddychamy, zatrzymują także pył i kurz, oczyszczając powietrze. Lasy to też domy zwierząt i teren, gdzie rośnie wiele roślin. Są również miejscem relaksu i odpoczynku dla nas, ludzi. Możemy w nich zbierać grzyby, jagody, poziomki, jeżyny, maliny… Z wybranych przez leśników drzew, po ich ścięciu i wysuszeniu, robimy meble, podłogi, a nawet domy. Drzewa iglaste (sosna, jodła, świerk) wydzielają olejki eteryczne, a z ich żywicy robi się syropy

PRZEDSZKOLAKU posłuchaj uważnie i staraj się zapamiętać jak najwięcej informacji.

 

4. Historyjka obrazkowa ćwiczenia w myśleniu przyczynowo skutkowym

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=9

PRZEDSZKOLAKU  oglądnij historyjkę pomyśl przez chwilę i spróbuj opowiedzieć ją rodzicowi co było najpierw, co się wydarzyło, jak zakończyła się historyjka. Wypowiadaj się całymi zdaniami.

RODZICU  wysłuchaj opowiadaną przez dziecko historyjkę , zadaj dodatkowe pytania i sprawdź wiedzę swojego dziecka

− Dlaczego drzewko uschło?

−  Co nam dają drzewa.

 

5.Opowiadanie  L.Łącz  pt ,,Leśne opowieści”

 

RODZICU przeczytaj dziecku poniższe opowiadanie i na jego zakończenie zadaj pytania

− O co martwiły się drzewa, widząc ludzi zbliżających się do lasu?

− Jak rodzina zachowywała się w lesie?

− Czy drzewom podobało się zachowanie ludzi?

PRZEDSZKOLAKU wysłuchaj uważnie opowiadania

opowiadanie

 - Popatrzcie, jacyś ludzie jadą na rowerach w naszą stronę – powiedziała nagle, w środku gęstego lasu, wysoka sosna do swoich koleżanek. – Pewnie znowu zatrzymają się na naszej polanie i zostawią po sobie pełno śmieci. Pamiętacie, jak było w zeszłą niedzielę? – Pamiętam, pamiętam – westchnął stary dąb. – Pogniecione papiery, jakieś słoiki, torebki foliowe. Ohyda! – Właśnie, ale tamci byli jacyś inni. Ci wyglądają na rodzinę, bo są i starsze osoby, i dzieci. Wszyscy mają kaski na głowach i takie fajne odblaski na kurtkach. Tamci, tydzień temu, strasznie hałasowali i krzyczeli do siebie. – I pewnie przez to, że nie mieli kasków i jechali slalomem między drzewami, ten jeden spadł z roweru i uderzył się w głowę o mój własny korzeń – dodała osika. – A co pani się tak trzęsie? – zakpił dąb. – Znów się pani czegoś boi? – Trochę się boję – przyznała się osika. – Czego tym razem? – Na przykład tego, że się tu zatrzymają, wyjmą nóż i powycinają na moim pniu jakieś litery. Wszystkie drzewa zamilkły wystraszone. Zapanowało pełne zgrozy milczenie. Rzeczywiście, taka perspektywa wydawała się być przerażająca. – Nie bójcie się – odezwała się w końcu sosna. – Ci ludzie jadą cały czas ścieżką i wcale nie wrzeszczą. Wszystkie drzewa wpatrywały się więc w jedną stronę, gdzie spodziewały się zobaczyć wyjeżdżających zza zakrętu rowerzystów. Po chwili na ścieżce pojawiło się pięć osób – rodzice i troje dzieci. Jadąc, rozglądali się, wyraźnie szukając miejsca na odpoczynek. W końcu trafili na słoneczną polanę. – Zatrzymajmy się tu – poprosiła mama. – Piękne miejsce. Możemy odpocząć i coś zjeść. Jestem bardzo głodna, zmęczyło mnie pedałowanie w takim tempie. Ledwo za wami nadążyłam. – Oj, coś nie masz kondycji – roześmiał się tata. – Dawniej to ja nie mogłem cię dogonić. – Kiedy to było! Teraz nawet dzieci są ode mnie szybsze i nie męczą się tak prędko. – Tak, tak, mamo – wtrącił się mały chłopiec. – Musisz częściej jeździć na rowerze, a nie ciągle samochodem. Dla zdrowia i dla przyjemności. – To prawda – mama wyjęła z płóciennej torby kanapki, jabłka i kompot w szklanym pojemniku, a tata zdjął z roweru zwinięty koc. Cała rodzina usiadła i jadła z apetytem. – Widzę, że na świeżym powietrzu nawet niejadki jedzą po trzy kanapki – zażartował tata. – Kończcie już. Najlepiej popijcie wodą mineralną. Pobawimy się. Może w wyścigi slalomem między drzewami? Albo… kto przejdzie po tym zwalonym pniu i nie spadnie? – Ja na pewno wygram! – pisnął najmłodszy chłopczyk. – Wygrasz, bo rodzice, jak zwykle, dadzą ci fory – mruknął starszy. – Wcale nie! – Wcale tak! – Nie sprzeczajcie się już! – tata tymczasem układał na polanie suche gałązki. – Tu będzie miejsce startu, a tu meta. Ustawcie się! Zaczynamy! – A mama? – spytała mała dziewczynka. – Ja chwilę odpocznę, bo potem nie będę miała siły wrócić. Poleżę na słońcu, może się nawet trochę opalę. Dobrze, że wzięłam krem z filtrem przeciwsłonecznym. Poprzednim razem spaliłam sobie nos. – Pamiętam, wyglądałaś jak klaun z cyrku – zaśmiał się najmłodszy chłopiec. Na leśnej polanie zaczęły się zawody sportowe. Czas mijał szybko i przyjemnie, ale w końcu zasapany tata zdecydował, że powoli pora wracać do domu. Wszyscy zaczęli zbierać śmieci, papierki, butelki. Wsiedli na rowery i odjechali. W lesie panowała cisza. Było już późne popołudnie, ptaki śpiewały coraz ciszej, zwierzęta też układały się do snu. Drzewa trwały w milczeniu. – Nie do wiary! Wszystko wysprzątali – przerwała milczenie sosna. – Bardzo mili ludzie. – Rzeczywiście, mili – potwierdził dąb. – Żeby wszyscy byli tacy! – A właściwie dlaczego ludzie, nawet starsi wiekiem, jeżdżą na wycieczki rowerami? – zamyślił się krzak leszczyny. – Jestem najniższy i widziałem, że ta pani była naprawdę zmęczona, a samochodem byłoby jej łatwiej. – Jazda rowerem jest o wiele przyjemniejsza i bardziej korzystna dla zdrowia – zatrzęsła się osika. – Pomyśl tylko – gdyby ludzie przyjeżdżali do lasu samochodami, ile byłoby tu spalin i dymu w powietrzu. Dawno byś usechł! – Ojej, to straszne! – posmutniał krzak leszczyny. I już nic więcej nie odpowiedział, bo przyznał w duchu, że osika jest bardzo mądra, chociaż tchórzliwa.

 

6.Projektujemy odznakę ,,PRZYJACIELA PRZYRODY”

Na podstawie poniższego linku inspirujemy się do pracy plastycznej i tworzymy własną odznakę

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=10

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem na temat obrazków, wysłuchaj jego pomysłu na odznakę   pomóż narysować kółko

PRZEDSZKOLAKU  oglądnij obrazki różnych odznak powiedz co na nich jest , zastanów się jak będzie wyglądać Twoja odznaka. Wykonaj pracę na kartce w kształcie koła. Poproś rodzica aby zrobił zdjęcie i przesłał  do nas drogą mailową twoją pracę . Bardzo się ucieszymy  widząc jak twórczo pracujesz.

7.Posłuchajcie piosenki 

https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

 

8.Proponujemy oglądnąć filmiki o tematyce ekologicznej które będą podsumowaniem naszych wiadomości 

https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs

https://www.youtube.com/watch?v=9Py9h5C5bxY

https://www.youtube.com/watch?v=msyPppuj8yg

 

 

DODATKOWO  6 latki

Prosimy  wykonać ćwiczenia str 10 i str 11 (poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=12

DODATKOWO  5 latki

Prosimy wykonać ćwiczenia str 10 i str 11 (poniższy link)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=12

PONADTO W TYM TYGODNIU 

1.Pobawimy się z literką  ,,Ż”,,ż” oraz utrwalimy  działania matematyczne w zakresie 10  

PRZEDSZKOLAKU wykonaj ćwiczenia zgodnie z poleceniami str 3 – 7  (6 latki)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz4/mobile/index.html#p=4

 

           

NA KONIEC:

Pozdrawiamy  Was cieplutko i życzymy miłego czasu spędzonego przy zadaniach wg naszych propozycji. Czekamy na zdjęcia wykonanych przez  Was odznak ,,PRZYJACIEL PRZYRODY”  Rodzicom życzymy dużo cierpliwości i nadziei na lepsze jutro.   

                          Pa dzieciaki bądźcie grzeczne i myślcie twórczo.

Małgorzata Wysmułek  gosia.w1@op.pl    Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

 

Propozycje zajęć i zabaw 14.04.2020 - 17.04.2020

 

ŚWIĘTA, ŚWIETA I PO ŚWIETACH ,

 jak się macie nasze kochane SŁONECZKA?

Temat: Wiosna na wsi

 

1.Pobawimy się z literką  ,,F”, „f”

PRZEDSZKOLAKU oglądnij obrazek przedstawiający chłopca, który maluje farbami  (kp. s.82) -i opowiedz co się na nim dzieje , odpowiadając na pytania.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=85

- Gdzie był Franek?

- Jakie zwierzęta ma babcia Franka?

- Jakiej farby użył Franek do namalowania kota?

- Jakie zwierzęta chce jeszcze namalować Franek?

 

Podziel słowo FARBA na sylaby, na głoski

-co słyszysz na początku słowa FARBA, co na końcu, policz ilość samogłosek, policz literki

-wymyśl jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się głoską ,,f”,  i takich które mają ją na końcu lub w środku

RODZICU zapisuj wszystkie te wyrazy na kartce , połóż w widocznym miejscu tak aby można było do niej dopisywać ,,wpadające" w głowę wyrazy Koniecznie zapiszcie na koniec zabawy ile udało się Wam ich wymyśleć .

Wykonaj ćwiczenia w kartach prac utrwalające poznaną literkę f. (s.83, 84,85)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=87

 

2.Zapraszamy do przeczytania dzieciom opowiadania S.Karaszewskiego „Awantura na wiejskim podwórku”

 

Wczesnym rankiem konie wybiegły ze stajni i pogalopowały na łąkę. Zaraz po koniach krowy, nie spiesząc się (po porannym dojeniu), wyszły z obory i pomaszerowały na pastwisko. W chlewiku chrumkały świnki, zajadając ze smakiem paszę z koryta. Gdy konie i krowy pasły się na łące, gospodyni otworzyła drzwi kurnika i na podwórko wysypał się drób. Pierwszy – kogut; stąpał, dumnie unosząc głowę. Za nim szły kury i biegły kurczęta. Potem gąsior, a za nim szły gęsiego gęsi i gąsięta, a na samym końcu, kołysząc się w kaczym chodzie, wędrował kaczor z kaczkami i kaczętami. Kury jak zwykle zaczęły grzebać w piasku w poszukiwaniu czegoś do zjedzenia. Kaczki taplały się w błotnistej kałuży, czego nie robiły nigdy kury, bo kury nie lubią wody. Wia­domo – zmokła kura nie wygląda zbyt ciekawie. Białe kaczki w błocie zrobiły się szare i podążały do sadzawki za domem, gdzie pływały już gęsi. Odważny gąsior machał skrzydłami i zasyczał na Burka, który chłeptał mulistą wodę z sadzawki. Burek zaszczekał na gąsiora, niegroźny, bo uwiązany na sznurku do budy. Sznurek Burka był długi, wystrzępiony, zasupłany i powiązany w wielu miejscach. Niegdyś był bardzo mocny, ale od słońca, deszczu, a przede wszystkim psich zębów i pazurów wyraźnie osłabł i czasami się urywał. Dzień był piękny, słoneczny, ale coś nie­określonego wisiało w powietrzu. Jakiś niepokój, poczucie zagrożenia.

Pierwsze rozgdakały się kury, które miały coś do kaczek.

– Jak można taplać się w błocie! Kaczki to straszne brudasy! Moje kurczaczki skaczą wdzięcznie, a kaczki mają krótkie nóżki (jak zwykle u kaczuszki) i kaczy chód! Idą, kołysząc się na boki, i ciągle chlapią się w wodzie! Chodźcie, moje kurczątka, nawet nie próbujcie się bawić z tymi brudaskami!

A na to kaczki:

– Kwa, kwa, myślałby kto! Kury boją się wody, bo nie ma bardziej żałosnego stworzenia od zmokłej kury! A gdyby przyszła wielka ulewa i zalała podwórko? Wszystkie kurczątka by się potopiły! A moje kaczęta tylko by się śmiały, bo one od małego uczą się pływać! Tak, tak, kwa, kwak! – zakwakała kaczka i odwróciła się ogonem do kur, okazując im swoje lekceważenie!

– Gę, gę, pływanie to najważniejsza rzecz pod słońcem! – zagęgała gęś i żeby okazać swoją wyższość, zanurkowała w stawie, a za nią gąsięta. – Moje małe pływają pod wodą jak rybki, a jak zechcę, nauczę je latać! Chodzą za mną gęsiego, jak po sznurku.

– Kwa, kwa, racja, racja, moje kaczęta też chodzą i pływają za mną, jedno za drugim! Nie oddalają się od siebie, nie rozbiegają się! A te kurczaki chodzą gdzie chcą, grzebią w ziemi, wzniecając tumany kurzu, wszystkie kury bez przerwy kurzą i chodzą okropnie zakurzone! Boją się czystej wody jak diabeł wody święconej! I pewnie od kurzu dostają kurzej ślepoty!

– A – kwak!! – kichnęła kaczka. – To od kurzu!

– Raczej od zimnej wody i błota! – przygdakała jej kura.

– Kwa, kwa, kąpiele błotne są bardzo zdrowe!

– Ko, ko, chyba tylko dla brudasów!

- Kwa, kwa, błoto dobrze robi na pierze!                                                                    

- Ko, ko, zwłaszcza gdy się pierza nie pierze!

– A każda kura się kurzy!

– Ko, ko, jeszcze zobaczycie, jak będą z was drzeć pierze! Ko, ko, skubane gęsi, skubane kaczki, będą z was darli białe kłaczki, białe piórka, białe puchy gospodarzom na poduchy, dla chłopaka i dziewczyny ciepłe jaśki i pierzyny, na kurtki puchowe zimowe!

– Gę, gę, kwa, kwa, z braku wołu kury skubią do rosołu!

Kury trochę się stropiły. Co też gęsi i kaczki miały na myśli?

Kłótnia kur, gęsi i kaczek mogłaby trwać w nieskończoność, gdyby nie pojawił się intruz. Nad podwórkiem zawirował cień. Ptaki rozbiegły się na wszystkie strony, gęsi zanurkowały w wodzie, kaczki chlapnęły w błoto, a kury mogłyby po strusiemu schować głowy w piasek, ale w ptasim móżdżku miały na tyle rozumu, że wybrały inną kryjówkę. Czym prędzej wparowały do budy Burka, z którym wcześniej miały na pieńku, bo wyjadały mu żarcie z miski. Burek szczeknął i chciał pogonić kury, gdy wtem dostrzegł krążącego jastrzębia.

– Hau, hau! – szczeknął. – Wróg, wróg, precz, precz!

Kury w budzie były bezpieczne, ale kaczki i gęsi nie mogły w nieskończoność pływać pod wodą. Ledwie któreś z kacząt lub gąsiąt wynurzało głowę, a zaraz drapieżny jastrząb szybował w jego stronę z wyciągniętym dziobem i szponami.

– Hau, hau! Precz, precz! – rozpędził się i skoczył. Sznurek naprężył się, puściło kilka nad­wątlonych włókien, ale sznurek wytrzymał i Burek wylądował na plecach. Skoczył drugi raz – kolejne włókna się zerwały, ale sznurek nie puszczał. Cofnął się pod budę, rozpędził się, nadwyrężony sznurek pękł a Burek wystrzelił jak z procy prosto w jastrzębia, który właśnie chwytał przerażone kaczątko w swoje szpony.

– Wara, wara, wara, wara! – wrzasnął Burek na jastrzębia, który musiał obejść się smakiem. Odleciał, utraciwszy kilka piór.

– A co tu się dzieje? Burek, do budy! – krzyknął gospodarz, który właśnie wrócił z pola do domu na obiad i zaparkował traktor na podwórku. Widząc rozgdakany, rozkwakany i rozgęgany drób, uznał Burka za sprawcę awantury i chciał mu dać burę. Nagle jego wzrok padł na walające się jastrzębie pióra wyrwane z ogona drapieżnego ptaka.

– Brawo, Burek, dzielny, dobry pies! Uratowałeś drób! Przyniósł michę pełną psich smakołyków i odgonił kury, które bardzo lubiły zaglądać do psiej miski.

– Jak ja nie lubię tych ptaszydeł! – burknął Burek. Wlazł do budy, wyciągnął się, położył głowę na przednich łapach i zasnął.

 

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem na temat przeczytanego opowiadania wykorzystując podane pytania:

-Co działo się rano na wiejskim podwórku?

-O co kłóciły się kaczki z kurami?

-Za kim były gęsi?

-Kto zaatakował drób?

-Co zrobił pies Burek?

PRZEDSZKOLAKU  wysłuchaj uważnie czytanego tekstu i odpowiedz na zadane pytania.

5latki karty prac-(s.72-75https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=74

 

3.Zapraszamy do wysłuchania i nauki piosenki „Na wiejskim  podwórku

https://www.youtube.com/watch?v=LEYDpARDQMw

Następnie spróbuj naśladować głosy kur, kaczek, gęsi. Utrwalaj nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka  wykonując ćwiczenia (s.86, 87)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=89

 

 

4.Zabawy matematyczne

Rozwiązywanie zadań tekstowych na dodawanie i na odejmowanie w zakresie 10.  Wpisywanie odpowiednich liczb i znaków.

Przygotujcie : liczmany, cyferki 1-10, znaki +,-,=

Karty prac s.88

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=91

5latki(s.71) https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ksplus-6l-kp-cz3.pdf

 

RODZICU zapisz na kartce tekst zadania, które dziecko wymyśli na podstawie obrazka, następnie ilustruje je za pomocą liczmanów , układa działania i je odczytuje.

PRZEDSZKOLAKU  obejrzyj obrazki, ułóż do nich zadania tekstowe, zilustruj za pomocą cyfr i znaków  a następnie wpisz rozwiązania pod obrazkami.

 

5.Hodowla zwierząt na wsi

RODZICU zapoznaj dziecko z przysłowiami, które dotyczą zwierząt hodowlanych na wsi. Wyjaśnij znaczenie tych przysłów. Porozmawiaj z dzieckiem po co prowadzi się hodowlę zwierząt na wsi, jakie mamy z tego korzyści.

  • Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.
  • Zapomniał wół jak cielęciem był.
  • Koń ma cztery nogi i tak się potyka.
  • Pasuje jaj wół do karety.
  • Nie kupuj kota w worku.
  • Przyczepić się jak rzep do psiego ogona.

PRZEDSZKOLAKU słuchaj uważnie i powiedz, które przysłowie jest Ci znane.

 

RODZICU przygotuj karty prac na str.92, 93,94,95,96

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=93

5latki (s.78-80)-(https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=80

PRZEDSZKOLAKU Obejrzyj zdjęcia,  powiedz, co robią ludzie na wsi wiosną, jakie czynności wykonują, jakich potrzebują narzędzi.

 

6.Zapraszamy do wykonania albumu „Zwierzęta mieszkające na wsi”

RODZICU  sprawdź  za pomocą obrazków z książek, gazetek czy też innych pomocy, które masz w domu czy dziecko zna  nazwy zwierząt z gospodarstwa wiejskiego.

Przygotuj dziecku stronę tytułową albumu ZWIERZĘTA MIESZKAJACE  NA WSI.

PRZEDSZKOLAKU  nazywaj obrazki, które widzisz.  

Na podsumowanie tematu o zwierzętach  wykonaj album.  Sam zdecyduj jakie zwierzęta znajdą się w twoim albumie. Każde zwierzątko rysuj na osobnej kartce.

 

         Małgorzata Wysmułek  gosia.w1@op.pl   Anna Baran  ania6807@vp.pl

 

 

Propozycje zajęć i zabaw  06.04.2020 - 10.04.2020

 

                                    WITAMY WSZYSTKIE NASZE SŁONECZKA

   Przed nami ciąg dalszy zabaw i nauki na odległość. Tym razem porozmawiamy  o zbliżających się świętach Wielkanocnych.

 

Święta Wielkanocne to czas radości i bycia razem.

Zorganizujmy wraz z dziećmi warsztaty rodzinne.

Na pewno zaowocują one wspólnie robionymi pisankami

i innymi pięknymi dekoracjami, które ozdobią wielkanocne stoły i koszyczki.

Niech czas przygotowań będzie powrotem do  dziecięcych wspomnień, do tradycji, ale niech nie zabraknie Wam przy tym uśmiechu i niezapomnianych wrażeń.

Na nadchodzące Święta Wielkanocne życzymy Wam kochane dzieci i rodzice zdrowia, radości, smacznego jajeczka i  cieplutkiego śmigusa-dyngusa.

 

 

 

 

TEMAT: WIELKANOC

  1. Zapraszamy do przeczytania dzieciom ciekawostek na temat Wielkanocy

• Wielkanoc nazywana jest Świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie obchodzą ją na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Wierzą, że ofiarował swoje życie, żeby odkupić winy ludzi.

• Zwierzęciem ofiarnym przez wiele, wiele lat był baranek, dlatego został on symbolem ofiary Chrystusa.

• Jajka z czasem zaczęto święcić, traktując je jako symbol rodzącego się życia.

• Zające traktowano jako symbol dostatku i wierzono, że to zając przynosi świąteczne jajka.

• Ważnym symbolem zbliżających się świąt jest Niedziela Palmowa, podczas której święcone są palmy. To nawiązanie do witania Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy.

• Ważnym symbolem Wielkanocy są pisanki. Tradycja malowania jajek jest znana od starożytności. Do farbowania jaj używano: łupinek cebuli, wstążek owsa, szpinaku, kory drzew. W niektórych regionach Polski wydrapywano wzory na pomalowanych skorupkach lub oklejano jajka sitowiem, wycinankami z papieru, tkaniną.

 

RODZICU porozmawiaj z dzieckiem o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych.    Opowiedz mu o nich na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć.

PRZEDSZKOLAKU Wysłuchaj uważnie o tym co przeczytał i opowiedział ci rodzic.

 

2.Zapraszamy do wysłuchania i nauki piosenki ,,Bajkowe pisanki”

https://www.youtube.com/watch?v=UMl5kZ6DGas

 

3. Zachęcamy całą rodzinę do zabawy badawczej z wykorzystaniem jajka 

Przed zabawą rozwiąż zagadkę: 

Co to takiego, odgadnij mój kotku,

są z wierzchu białe, a żółte w środku?

Gdy gotować, dziwy się dzieją,

bo zamiast mięknąć one twardnieją.

 

RODZICU  pokaż dziecku jak wygląda jajko, zapoznaj je z budową jajka (zewnętrzną i wewnętrzną) rozbij je oddzielając żółtko od białka, nazwij je : żółtko, białko.

 Może teraz twoje dziecko spróbuje tej sztuki.

Wymieniajcie potrawy  do sporządzenia, których są potrzebne jajka.  Z rozbitych jajek zróbcie wspólnie potrawę. Wykonajcie  zdjęcie telefonem i przyślijcie nam na emaila, kto wie może skorzystamy z waszych przepisów.

PRZEDSZKOLAKU wykonaj samodzielnie doświadczenie z jajkiem; zastanów się co z niego można zrobić (jaką potrawę z wykorzystaniem jajka) ; nazwij części z jakich składa się jajko.

 

4. Historyjka obrazkowa – ćwiczenie w poprawnym budowaniu zdań

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=83     6 latki (81)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=68  5 latki  (str 66)

RODZICU posłuchaj swojego dziecka Zwróć uwagę na poprawność budowania zdań i ciągu wydarzeń.

PRZEDSZKOLAKU  obejrzyj obrazki i opowiedz co się wydarzyło.

                                            5 latku narysuj zakończenie historyjki

 

5. Co to są: kraszanki ,nalepianki, pisanki, wyklejanki, malowanki ? Wiecie? To posłuchajcie  Poznanie nazw różnych jaj wielkanocnych.

• Kraszanki – jajka o czerwonej barwie.

 • Malowanki – jajka jednobarwne (nie czerwone).

 • Wyklejanki – jajka z naklejonym obrazkiem z listków, sitowia, włóczki…

• Nalepianki – jajka ozdobione nalepionymi na skorupkę różnobarwnymi wycinankami z papieru.

 • Pisanki – przed zanurzeniem jajka w barwnym roztworze rysuje się na nim wzory woskiem. Po włożeniu do gorącej, barwnej wody tam, gdzie był wosk, zostaje biały, niepomalowany ślad na kolorowym tle.

 Dawniej do barwienia jaj używano naturalnych barwników, np. kolor zielony uzyskiwano z listków młodego żyta, kolor czerwono-żółty z łusek cebuli, kolor ciemnobrązowy lub czarny z kory śliwy lub olchy, kolor czerwony z buraków, a kolor niebieski z suszonych płatków chabra.

 

6.Proponujemy wykonanie pracy plastycznej nt KOLOROWA PISANKA

PRZEDSZKOLAKU samodzielnie lub przy niewielkim udziale rodzica narysuj na kartce  duże jajko, następnie dowolnymi materiałami (farby, pisaki ,kolorowy papier, ołówek gazeta,kredki woskowe lub ołówkowe, pastele, plastelina itp. Do wyboru) ozdabiasz wg własnego pomysłu (wydzieranka, malowanka, szlaczki literopodobne, motywy wielkanocne etc) Postaraj się zrobić to najstaranniej i najpiękniej jak potrafisz Poproś rodzica aby zrobił zdjęcie   i wysłał nam na podany adres mailowy. Z góry Dziękujemy. 

 

7.Pobawmy się w podawanie rymów do podaych słów np.

pisanki – firanki, falbanki, kołysanki, malowanki…

baranek – dzbanek, ganek…

zajączek – pączek, bączek…

jajka – bajka, fajka…

 

8.Proponujemy oglądnąć filmik o zwyczajach Świąt Wielkanocnych który będzie podsumowaniem naszych wiadomości

 https://www.youtube.com/watch?v=r-to1UXYMUA

 

 PONADTO W TYM TYGODNIU

1.Pobawimy się z literką  ,,J” ,,j”

 

PRZEDSZKOLAKU  podziel słowo JAJKO na sylaby, na głoski

-co słyszysz na początku słowa JAJKO, co na końcu, policz ilość samogłosek, policz literki- wymyśl jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się głoską ,,j”,  i takich które mają ją na końcu lub w środku.

wykonaj ćwiczenia ze str 72 ,73 wg poleceń (6 latki)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=74   oraz ćwiczenia w kartach prac utrwalające poznaną literkę od str. 73 – 77.

(5 latki) ćwiczenia str 60-65

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_56latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=67

RODZICU narysuj dziecku na kartce dużą i małą literkę J,j  poproś aby pisało palcem po jej śladzie jednocześnie wypowiadało głoskę j długo (jjjjjj) i krótko (j j j ).Następnie pozwól aby mogło pomalować literki plasteliną.(rozgrzewamy w dłoniach plastelinę, formujemy wałeczki, przyklejamy do narysowanej literki)  

 

2.Zabawy matematyczne

Rozwiązywanie zadań tekstowych na dodawanie i na odejmowanie w zakresie 10.

Przygotujcie : liczmany, cyferki 1-10, znaki +,-,=

RODZICU mówisz zadania, dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów, układają działania i je odczytują. Na zakończenie udzielają odpowiedzi na zadane pytania.

  • W koszyczku były 4 pisanki. Mama dołożyła jeszcze 6 pisanek. Ile jest teraz pisanek w koszyczku? Dzieci biorą 4 liczmany, kładą je przed sobą. Potem dokładają 6 liczmanów. Liczą wszystkie liczmany i układają działanie: 4 + 6 = 10 które głośno odczytują, a potem udzielają odpowiedzi na pytanie

• Lenka miała 10 pisanek. 7 pisanek dała babci i dziadkowi. Ile pisanek jej zostało? Dzieci układają przed sobą 10 liczmanów. Potem odsuwają 7 liczmanów. Liczą pozostałe liczmany i układają działanie, głośno je odczytują, odpowiadają na pytanie. 10 – 7 = 3

Itp.

PRZEDSZKOLAKU słuchaj uważnie poleceń rodzica i wykonaj dobrze zadania. Wykonaj także ćw  Karta pracy, cz. 3, s. 79. Czytanie zadań. Ilustrowanie ich. Odpowiadanie na pytania

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/kolorowy_start_zplusem_6latek_karty_pracy_cz3/mobile/index.html#p=81

Rodzicu przygotuj dziecku na białej kartce z bloku rysunkowego A4 szablon jajka.

Przedszkolaku wytnij dokładnie po śladzie jajko a następnie pokoloruj  za pomocą 4 wybranych przez Ciebie kredek.

A teraz……

Zabawa kształtująca orientację w przestrzeni ,,Połóż jajko”– dziecko  trzyma w rękach  przygotowaną wcześniej przez siebie pisankę.  Na polecenie mamy czy też taty  odpowiednio kładzie  je: przed sobą, za sobą, z prawej, lewej stronypomiędzy nogami, nad głową, na głowie, na prawym ramieniu, na lewej stopie itp.

Ćwiczenia kontroli wzrokowej   ,,Patrzymy na pisankę”-dziecko siedzi przed rodzicem, który trzyma pisankę w dłoni, i wodzą oczami za ruchem pisanki.

• Wodzenie poziome – rodzic  przesuwa pisankę w prawą i w lewą stronę.

• Wodzenie pionowe - rodzic przesuwa pisankę w górę i w dół

 • Wodzenie koliste

PRZEDSZKOLAKU  zaproś do tej zabawy również  siostrę, brata. Teraz zamiana ról  rodzic ma pisankę ,a dziecko wydaje polecenia lub na odwrót.

Pisankowe puzzle

RODZICU przetnij  pisankę, którą już bawiliście się  na 6 części.

PRZEDSZKOLAKU spróbuj ją ułożyć.  a teraz puzzle składa mama, tata, brat, siostra.

NA KONIEC

Pozdrawiamy  Was cieplutko i życzymy spokojnych Świąt Wielkanocnych . Mamy nadzieję że niebawem zobaczymy się w przedszkolu.  Życzymy również miłego czasu spędzonego przy zadaniach wg naszych propozycji. Przypominamy także – zbierajcie wszystkie wykonane przez was prace abyśmy mogli wspólnie je oglądać po powrocie do przedszkola.

                                              SPOKOJNYCH ŚWIĄT       

Małgorzata Wysmułek  gosia.w1@op.pl   Anna Baran  ania6807@vp.pl